„Svatý Martin byl významným předělem v životě hospodářů,“ vysvětluje autor expozice a vedoucí Národopisného muzea Michal Chmelenský. „Úroda byla sklizena, hospodáři museli zajistit novou chasu, začali spravovat postroje a zemědělské náčiní, začínaly přástky. Pak přišel advent a Vánoce,“ vysvětluje.

Začátek expozice je věnován právě adventním a vánočním zvykům. „Tady máme kamenná vajíčka,“ ukazuje Chmelenský. „Jsou to takzvaná rorátní vajíčka. Na roráty, tedy liturgické zpěvy před mší, se chodilo o adventu hodně brzy ráno. Lidé si vajíčka nahřáli a dali do kapes, aby je v kostele hřála,“ vysvětluje. K vánočním zvykům na vsi v 19. století patřilo také zdobení vrkoče. Hospodyně do květináče zasázely větvičky a ozdobily ho barevným papírem, ale i sušeným ovocem či sladkým pečivem. Byl to dárek pro děti, které většinou už nic jiného nedostaly. „Vánoční stromečky se na vsích začaly zdobit až v 80. letech 19. století,“ poznamenává Chmelenský.

Nová expozice je přístupná po zakoupení vstupenky do muzea. Celým Gerlachovským domem návštěvníky provede průvodce. V příštím roce bude expozice od Martina do Martina otevřena po objednání i samostatně a návštěvníci si vyzkoušejí například tkaní či předení.