Mezi ně patří například i operní pěvkyně Eva Urbanová, ale bydlí zde i řada dalších zajímavých lidí. Co pro ně vedení obce chystá k vylepšení zdejších životních podmínek? A jak se tady žije? Zeptali jsme se starosty obce Petra Maška.

Vyměnil byste Vrčeň za nějakou jinou obec?
Ne, to ne. Pouze bych možná vyměnil některé lidi. Což určitě platí i obráceně, že se jim obec líbí, ale třeba by vyměnili starostu.

U vás stačí větší déšť a řeka vypadá jako rybník. Nemáte v plánu s tím něco dělat?
Vrčeň je v kotlině. Ze všech stran. Takže část obce, která je nejníže položená, bývá zatopena. Během několika dní se začne odbahňovat rybník, budou se zpevňovat jeho břehy. Mám přislíbeno od zemědělské a vodohospodářské správy z Rokycan, že nám pročistí koryto Čečovického potoka. A příští rok budeme jednat s povodím a dalšími soukromými subjekty ohledně pročištění řeky Úslavy. Žádné velké protipovodňové opatření dělat nebudeme, to si mohou dovolit v Praze, ale že by někdo takové vesnici, jako jsme my, dal peníze na taková opatření, tomu nevěřím.

Chtěli jste do rybníka umístit sochu Neptuna. Budete opravdu stát jejím modelem, jak se říkalo?
Stavební práce budou trvat čtyři měsíce a tohle bude až na závěr. Ale Neptun to nebude. Nebude to lidská bytost a modelem stát nebudu. Zatím nechci prozrazovat co, ale bude to něco z vodní říše. A socha bude zároveň i s vodotryskem, který se bude spouštět v určitou dobu.

Vrčeň minulou sobotu velkolepě slavila 820 let od první dochované písemné zmínky o obci. Jak byste tyto oslavy zhodnotil?
Povedlo se to parádně. Počasí vyšlo, lidi také přišli. Pro přespolní rodáky a pořadatele bylo připraveno 120 řízků s bramborovým salátem a snědlo se všechno. Paní Urbanová, která byla nastydlá, brala antibiotika, se také zúčastnila. Dokonce jsem ji v průběhu oslav přemluvil, aby i přes hlasovou indispozici alespoň jednu píseň v kostele zazpívala. Takže paráda. Bylo tam spousta bodů programu, někteří říkali, že s takovým programem to mohlo být na dva dny.

Jste v blízkosti Nepomuku, zámku Zelená Hora, zabloudí občas nějací turisté i k vám?
Určitě ano. Jezdí jich poměrně hodně do toho muzea Jaroslava Navrátila na modely mašinek a historickou železnici. Pak také dost lidí navštěvuje keramiku Slunovrat, kde prodávají všechny možné keramické výrobky. Vyhledávaná je naše hospoda a dost lidí jezdí i za našimi dvěma místními šikovnými autoopraváři. Také to hodně dělá ten pěkný kostel, který jsme opravovali kolem roku 2000.

Co se chystáte opravovat teď?
Mateřskou školku, chceme výměnu oken a dveří v základní škole a v obecním hostinci, kde už je hotová nová fasáda. Pak budeme mít spoluúčast na tom rybníku, no a ještě není rozhodnuto, ale dostali jsme dotaci na víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Ale celkové náklady stavby jsou velké, až do dvou milionů korun. Ta dotace je jen tři sta tisíc.

Takovou investici by si obec mohla dovolit?
Museli bychom si vzít úvěr. Takže ještě není definitivně rozhodnuto.

Když jsme se o hřišti před časem bavili, měla jsem dojem, že to je to jediné, co ve Vrčeni lidem chybí…
I když je to velká investice, opravdu ho potřebujeme. To mi všichni nadávají, že není sportoviště, není hřiště, kde si hrát. Takže i když je to malá dotace, tak příští rok nemusí být žádná. Takže by se ta půjčka snad vyplatila.

A jak je to s budovou, takzvaným Hradem, do kterého by se měl stěhovat i obecní úřad?
Na Hrad budeme žádat o dotaci na podzim.

Kdy se tam úřad přestěhuje?
Někdy v budoucnu. Nepředpokládám, že to bude už příští rok. Budou tam i dva obecní byty, pro zaměstnance obce. Dále tam chceme kanceláře se zasedačkou a v přízemí bude sál na společenské akce. Protože nemáme žádnou mokrou variantu, kde je pořádat, když by nebylo hezké počasí.

Proč se tomu říká Hrad?
Tam sídlilo vedení JZD. Takže to vzniklo u zaměstnanců. Jdu na vedení – jdu na hrad.

Co bude ze stávajícího obecního úřadu?
Ten se potom prodá a peníze získané z prodeje by posloužily na pokrytí části té dotace, protože nebude stoprocentní.

Kdo se stará o obecní internetové stránky? Vrčeň se umístila jako druhá v soutěži Zlatý erb. Bylo vám líto, že jste nevyhráli?
Upřímně řečeno, štve nás to. Věřili jsme si, protože se tomu věnujeme hodně. Máme v průměru 1100 návštěvníků za týden. Hlavní garant webových stránek jsem já sám. Jinak si tam svoje věci vkládá základní i mateřská škola nebo hasiči.

Dá se dobře skloubit práce starosty a dopravního komisaře? Jak to stíháte? Do toho ještě škola…
No. Práva v Plzni a ještě jezdím na odbornou způsobilost na dopravní inženýrství do Jihlavy. Prostě to není na osm hodin denně.

Může to být pro vás i výhodou?
Je to výhoda v tom, že je někdo z vedení obce v Plzni, protože spousta věcí je potřeba vyřídit tam, a jeden je přímo ve vsi. Takže jsem takový detašovaný předvoj do Plzně.

A když například děláte ve Vrčeni nějakou silnici, jde vám pak projektování rychleji?
Právě že nejhůř se radí doma. Doktor by také asi neměl kurýrovat sám sebe. Rozhodně to není snazší, protože člověk o tom doma přemýšlí víc. Protože tam bydlíte, vyrůstáte od malička, tak myslíte na všechny možné dopady než třeba někde jinde. Protože přijde projektant, že v nějaký vesnici chtějí silnici nebo opravit parkoviště. Tak řeknete takhle, takhle, takhle, to musí být podle normy. Kdežto když je to u nás, tak nad tím musíte přemýšlet mnohem víc, protože se na mě sesype deset lidí, kteří ještě chtějí tamto či ono, tohle by se ještě mohlo udělat takhle… Takže nad tím projektem, zadáním i nad tou realizací strávíte nakonec více času.