Musejí spoléhat na benevolenci hospodských a restauratérů, kteří je nechají použít zařízení ve svých podnicích. „Člověku je ale trapno jít tam jen tak na záchod a nic si nedat,“ podotýká Eva Fikrlová, šéfka Vozíčkářů Plzeňska.

Vozíčkáři upozorňují na svou nedůstojnou pozici radnici léta. Nedocílili však nic, spíš naopak. Poslední bezbariérové WC na náměstí Republiky v domečku s bistrem vzalo za své při 200 milionové rekonstrukci plochy náměstí, kdy bylo zrušeno. Druhé bezbariérové WC v Pallově ulici nejde používat kvůli rekonstrukci související s opravami Mlýnské strouhy. „Stejně tam je problém s klíčem. Musí se vyzvedávat v přilehlém butiku v době jejich otevírací doby. Když mají večer nebo o víkendech zavřeno, má člověk na vozíku zase smůlu,“ vysvětluje místopředsedkyně plzeňských vozíčkářů Jaroslava Mossoczyová. Připouští, že vlídní jsou k hendikepovaným například v Americkém centru v Dominikánské ulici a v některých dalších restauračních zařízeních. Ale vozíčkáři se už nechtějí nikde vnucovat ani doprošovat. Chtějí se objednat u primátora a svoji situaci konečně řešit. „Například i kvůli hendikepovaným turistům, kteří do Plzně přijedou. Oni na rozdíl od nás nevědí, která hospoda je pro ně vhodná a kam mohou zajít,“ zlobí se Eva Fikrlová. Standardem pro město, které usiluje o prestižní titul evropské kulturní metropole v roce 2015 by podle ní mělo být bezbariérové WC bez nutnosti půjčování klíčů, ke kterému by turisty dovedly informační cedulky. „Ani v informačním centru nedokáží vozíčkáři poradit, ověřili jsme si to,“ dodává Mossoczyová.

Náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS), pod jejímž vedením pracuje tým manažerů na přihlášce k prestižní evropské kulturní soutěži, problémy vozíčkářů vnímá a tvrdí, že je bude řešit společně s vedením třetího městského obvodu. Jeho starosta Jiří Strobach (ODS) poukazuje právě na WC v Pallově ulici, které obvod vybavil zařízením vhodným k použití tzv. euroklíče, tedy klíče hodícího se ke všem bezbariérovým toaletám po Evropě. „Dostal by jej každý vozíčkář a pak by mohl používat toaletu kdykoliv,“ vysvětlil Strobach. Vozíčkáři jsou k projektu zatím skeptičtí. „Je to hudba budoucnosti a hezky se poslouchá. My ale potřebujeme řešení co nejdříve, vlastně hned. Každý si může pocit, kdy nemá jít kam na záchod, vyzkoušet sám. Nebude mu dobře,“ tiší hlas Fikrlová.