Po dlouhých a intenzivních měsících příprav 10. srpna konečně vyrážejí zdolat Himálaje. „Cestovní horečku nemám, snažím se zachovat klidnou hlavu. I když se těším, vím, že to bude opravdu náročné. Všichni si sáhneme na dno," uvědomuje si 38letý Honza, jenž před odjezdem poctivě trénoval. Mimo jiné se v pátek vrátil z cyklomaratonu, jejž absolvoval na handbiku.
Skupinu čeká asi 80kilometrový trek z Padamu do Kargyaku, což je malá vesnice ve výšce 4200 metrů nad mořem. Expedici No Limits Himalaya 2016 povede cestovatel Štěpán Pastula a plzeňský učitel Antonín Kolář. „Nejdříve zamíříme do Lehu, který je ve třech a půl tisících metrech nad mořem, kde se několik dní aklimatizujeme. Potom se přesuneme do Mulbekhu, kde bude možnost navštívit některé tamější kláštery a také posvátná místa," nastínil plán výpravy.
V pondělí by měla expedice dorazit do Padamu, kde se rozdělí na dvě skupiny. Na čtyři dny pak studenti tak trochu osiří, neboť se zúčastní prestižního mezinárodního programu DofE – Ceny vévody z Edinburghu. „Cílem je dokázat, že přežijí bez cizího zásahu ve vysokohorském prostředí a zvládnou jakékoliv nástrahy. Čeká na ně 20 úkolů, v nichž musejí obstát. My na ně budeme dohlížet jen zdálky," uvedl Kolář. Každý tým se musí jeden den postarat o hendikepovaného parťáka.
Z Icharu, odkud už Honza pojede na koni, budou dobrodruzi směřovat do Phugthal Gompy a následně do Kargyaku. „Tady se chceme podívat do Sluneční školy, ve které Štěpán Pastula působil," uvedl učitel. Trasa expedice vedoucí přes Lakang a Zanskar končí opět v Lehu, odtud se skupina 31. srpna vrací do Čech.
Během pobytu chtějí studenti natočit dokumentární film, jenž se bude promítat v polovině listopadu. Bezprostřední zážitky však můžete sledovat na Facebooku.