„Chtěli jsme se s kamarády vykoupat v přírodním koupališti, ale vyhnaly nás vosy. Takový roj jsem ještě nezažil,“ řekl Deníku Pavel Koranda z Plzně.

Hmyz zaměstnává také lékaře. „V poslední době evidujeme zvýšený počet výjezdů k lidem, které bodla včela nebo vosa a objevila se u nich alergická reakce,“ řekla Deníku mluvčí plzeňské záchranky Lenka Ptáčková. Obdobná situace je na alergologickém oddělení FN Plzeň. „Od začátku léta jsme zaregistrovali již 28 případů pacientů s alergickou reakcí na hmyzí bodnutí. Loni jich bylo až do začátku října, kdy hmyzí sezona končí, pouhých 18,“ uvedla mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Podle Miloslava Peroutky z Českého včelařského svazu je na vině potřeba hmyzu chránit si svoje zásoby, které nasbíraly během jara a léta. „Tato situace se opakuje každý rok. V srpnu už toho moc nekvete, proto se včely a jiný hmyz vydávají za sladkou potravou i k lidem,“ vysvětluje. Za většinu bodnutí si ale podle jeho slov mohou lidé sami.

„Nejdůležitější je nepanikařit. Jakmile člověk kolem sebe začne mávat rukama, sotva kolem něj prolétne včela nebo vosa, sám si říká o bodnutí,“ říká Peroutka a dodává, že nejlepším řešením, jak se vyhnout bolestivému bodnutí, je sednout si do podřepu. „Čím více je člověk při zemi, tím lépe. U země totiž hmyz neútočí,“ říká. Bodavý hmyz také velmi dráždí parfémy a pot.

Letošní léto je také ve znamení přemnožených vos a sršňů, kteří se v horkých dnech přesunuli k vodním plochám. Například na Hracholuskách ošetří záchranáři z Vodní záchranné služby několik desítek případů bodnutí za den. „Oproti loňskému roku se jedná o stoprocentní nárůst. Přibývá také případů, kdy se u starších osob a dětí z bodnutí vyvine reakce, která si vyžádá převoz do nemocnice,“ uvedl Jan Fischer, předseda Vodní záchranné služby.

Plno práce mají i hubitelé hmyzu. „Každý den řešíme několik likvidací vosích a sršních hnízd,“ řekl Deníku Jindřich Kubát z Desinsekty. V případě, že v domě najdete takové hnízdo, rozhodně se do jeho likvidace nepouštějte sami a raději na jeho odstranění zavolejte odborníky. „Znám několik případů, kdy se lidé snažili svépomocí hnízdo zlikvidovat a skončili na ARU. I profesionál se musí mít při zásahu na pozoru,“ dodal Kubát.

Jakékoliv bodnutí od hmyzu je nebezpečné především pro alergiky, kteří by u sebe měli nosit tzv. pohotovostní balíčky. Spousta lidí ale ani nemusí vědět, že je na bodnutí alergická, a prudká reakce je potom překvapí. Důležité je v takovém případě co nejrychleji vyhledat lékaře.

Co dělat v případě bodnutí

– pokud nejste alergičtí, místo bodnutí chlaďte a potřete ho chladivou mastí proti bolesti.
– v případě prudké alergické reakce ihned volejte pohotovost, anafylaktický šok se projevuje nevolností, studeným potem a někdy také tíhou na prsou

Martina Němcová