V Plzni si o průkazy zatím zažádalo necelých 300 lidí. „Ke čtvrtku jsme evidovali 280 žádostí," tvrdí Roman Matoušek, vedoucí odboru správních činností plzeňského magistrátu. Při prezidentských volbách prý ale bylo toto číslo rozhodně vyšší. „Byla větší volební účast," podotýká Matoušek.

Na Městský úřad v Třemošné do včerejška dorazilo deset žádostí. „Dva lidé budou volit ve Františkových Lázních, čtyři žádosti přišly z domova pro seniory v Horní Bříze," říká matrikářka Jaroslava Zemanová.

V Přešticích zatím vydali čtyři průkazy, ale větší nápor lidí čekají na poslední chvíli. „Většinou to nechávají na poslední chvíli," dodává přeštická matrikářka Andrea Francová.

„Bydlím v jižních Čechách, v Plzni chodím do školy a do práce a budu tady i o volbách. Žádost o průkaz pošlu v pondělí, protože volit rozhodně chci, ještě se mi nestalo, že bych vynechala," popisuje studentka Lucie Krátká.

Na radnicích a obecních úřadech lze o voličské průkazy žádat do 18. října, tedy do příštího pátku. Úřady je budou vydávat až do středy 23. října. K podání žádosti není třeba žádný formulář, nicméně písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem. Elektronicky lze žádat například prostřednictvím datové schránky.

Průkaz si však mohou nechat vystavit také lidé, kteří vědí, že na konci října budou v nemocnici. Nemusejí ho mít ti pacienti, kteří budou v nemocnici pobývat nejpozději od 18. října. Jejich jména se objeví na zvláštním seznamu voličů.

Termíny

Od 28. srpna lze podat žádost.
Do 15. září 2013 doručovali lidé, bydlící mimo ČR písemnou žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů.
Od 10. října vydávají úřady voličské průkazy.
18. října končí lhůta pro žádosti v listinné či el. formě.
23. října 2013 končí lhůta pro osobní předání žádosti.

zdroj: www.volicskyprukaz.cz