"ANO představuje pro lidi naději a voliči toužili po změně. Je otázka, zda docenili kvalitu," poznamenal krajský radní Václav Šlajs k tomu, že právě ANO ubralo socialistům a dalším zavedeným stranám hodně hlasů.
Ano, předčasné volby byly fiaskem téměř pro všechny zavedené politické subjekty, kromě komunistů. Ti mohou být spokojeni s těsným překročením 15 procent.

TOPkaři oslabili na 11,7 procenta a výsledek občanských demokratů se nedá nazvat jinak než jako fiasko, ODS dala dohromady jen 7,6 % hlasů. „"Počítali jsme s dvouciferným výsledkem. Ten se povedl a za to jsme pochopitelně rádi," poznamenal těsně před sečtením všech hlasů lídr TOP 09 v Plzeňském kraji Marek Ženíšek a dodal:"Bohužel nás překvapil výsledek hnutí ANO a také součet hlasů komunistů." TOPkařům výsledek zajišťuje v Plzeňském kraji dva mandáty, ty obsadí pravděpodobně právě Ženíšek a Jaroslav Lobkowicz.

Skutečným vítězem se tak stali nováčci. Babišovo ANO je novou kometou, která dosáhla až na druhou příčku a nakonec skončila jen těsně za ČSSD se ziskem 18,7 procenta.
Nečekaně se do poslaneckých lavic probojoval i Okamurův Úsvit přímé demokracie, ten ukořistil 6,9 %.

Jestli máte pocit, že šest stran v parlamentu je až dost, tak vězte, že do Poslanecké sněmovny se vrací také lidovci, ty na 6,8 procenta dostala především jižní Morava.
Zelení a Zemanovci skončili hluboko pod pětiprocentní hranicí.

Letošních předčasných voleb, druhých v historii České republiky, se zúčastnilo nakonec necelých 60 procent oprávněných voličů, v Plzeňském kraji byla účast trochu nižší - 57,91 %.

Právě kraj na západě republiky vyšle do parlamentů 11 svých vyslanců. ČSSD a ANO po třech lidech, TOP 09 a KSČM po 2, ODS bude zastupovat za kraj jediný poslanec – Jiří Pospíšil.