Proč? Proces brzdí Italové. Jejich volební místnosti se totiž zavřou až úderem nedělní 22. hodiny jako poslední z celé EU a teprve poté se začne všude sčítat.

„Podle směrnic je možné začít počítat hlasy až po uzavření všech volebních místností ve všech zemích EU,“ potvrdil Roman Matoušek z plzeňského magistrátu. V ČR se bude volit v pátek 5. června ve 14 do 22 hodin a v sobotu 6. června od 8 do 14 hodin. Poté zůstanou volební místnosti pod dohledem policistů a strážníků a v neděli večer se znovu otevřou těm, kteří budou dávat jednotlivé hlasy dohromady. Volební výsledky v ČR se podle Matouška očekávají podle účasti lidí zhruba před nedělní 23. hodinou. „Odhaduji to tak v případě, že přijde asi 30 procent voličů,“ konstatoval Matoušek.

V Plzni bude otevřeno 184 volebních místností. Každá z volebních komisí musí mít nejméně pět členů a sestavuje se nejprve z příslušníků jednotlivých politických stran, které doplní brigádníci zejména z řad studentů nebo důchodců. Odměna za volby činí podle funkce od 1300 do 1600 korun. „Žádné problémy se sháněním dobrovolníků jsme neměli, i když se jejich činnost tentokrát protáhne až do nedělní noci,“ potvrdil Matoušek.