Dělnická strana, která usiluje o hlasy voličů v krajských volbách za dva týdny v koalici s Demokratickou stranou sociální spravedlnosti, se od černých výlepů distancuje. „Nic takového jsme neorganizovali, ale zájem našich příznivců, kteří nás takto propagují, nás samozřejmě těší a chválíme je,“ prohlásil předseda DS Tomáš Vandas.

Koalici vede ve volbách do zastupitelstva Plzeňského kraje Václav Prokůpek, na druhém místě je pravicový radikál a organizátor letošního pochodu neonacistů Plzní Václav Bureš.

Za černý výlep nebude pravděpodobně nikdo potrestán. Přitom podle radního města Karla Palečka (ODS) hrozí právnické osobě, kterou politická strana je, pokuta buď za přestupek do výše tisícikoruny, nebo za poničení objektu až do výše 50 ti tisíc korun. Jenže to by museli městští strážníci chytit lepiče se štětkou přímo v akci.

„Zákon nic jiného neumožňuje, takže podle současného systému musíme postupovat poněkud neohrabaně,“ připustil radní města pro bezpečnost Paleček. Vysvětlil, že plakáty na Slovanech prošetří městští strážníci a dají podnět slovanské radnici, která by měla kontaktovat Dělnickou stranu a zahájit přestupkové řízení, i když pravděpodobně s nulovým výsledkem.

Jednotný systém obhospodařování oficiálních plakátovacích ploch nemá město vytvořený a každý obvod si spravuje vlastní území. Město před několika lety zvažovalo, že plochy, které dříve spravoval Esprit, pronajme soukromé firmě a ta se bude o potírání černého výlepu ve městě starat. Firmu ale radnice z došlých nabídek nevybrala.

Nejvážnějším adeptem byla liberecká společnost Rengl, která tuto činnost provozuje v desítkách českých měst, s Plzní se však na podmínkách nedomluvila. Paradoxně s ní později uzavřel smlouvy například první, třetí i čtvrtý obvod a podle Palečka se černé výlepy v těchto územích pak téměř vytratily. „Sami si to hlídají, jinak jim utíká byznys,“ vysvětlil radní.

Místostarosta Slovan Oldřich Rozšafný (KDU–ČSL) uvedl, že Rengl už požádal o pronájem plakátovacích válců i Slovany. „Teď se rozeběhne schvalovací kolečko,“ potvrdil místostarosta.