„Celé volby se platí ze státního rozpočtu,“ potvrdil šéf odboru správních činností magistrátu Roman Matoušek. Stát už poslal do Plzně čtyři miliony korun, do konce roku by měl uhradit zbytek.

Největší položkou jsou odměny členů volebních komisí. Jen v Plzni v nich pracovalo 1600 lidí. Předseda komise dostal 1600 korun, zapisovatel o sto korun méně a člen komise byl odměněn částkou 1300 korun. Na Slovanech patřil komisařům čtyřsetkorunový příplatek za volby do Senátu, za druhé kolo jim náležel ještě příspěvek ve výši 200 Kč.

Volební místnosti se otevíraly většinou ve školách nebo sokolovnách, tam, kde však nešlo o budovy v majetku města, se platil také pronájem prostor. Do nákladů se započítává i stravné pro volební komisaře. „Velké městské obvody poskytovaly stravenky, malé většinou přímo zajistily stravu,“ podotkl Matoušek.

Kandidátku do komunálních voleb 15. a 16. října podalo v Plzni patnáct politických stran a uskupení, což bylo dvakrát více, než ve volbách v roce 2006. Letošní volbyv Plzni těsně vyhrála ODS, která získala v městském zastupitelstvu 14 křesel stejně jako druhá ČSSD. Sedm křesel připadlo TOP 09, pět KSČM, pět Občanům.cz a dvě Pravé volbě pro Plzeň. ODS a ČSSD poté podepsaly koaliční dohodu.