„Nikde se nic mimořádného nestalo,“ sdělil Deníku koordinátor voleb pro Plzeňský kraj Jan Nový. „Mohu říci, že účast byla vyšší než v minulých evropských volbách,“ dodal Nový.

V porovnání s komunálními nebo parlamentními volbami však k těm evropským přišlo méně voličů. Některé volební místnosti hlásily opravdu mizivou účast a členové komisí se mnohdy nudily. „Já se v mezičase učím,“ řekla studentka Magdalena Pelešková, která zasedla v komisi na Obchodní akademii v Plzni. Petra Pelantováz Pňovan na severním Plzeňsku si krátila čekání na voliče pletením kabelky ze sáčků od čaje.

Naopak ve Šťáhlavicích na jižním Plzeňsku neměla komise o voliče nouze. „U nás se dveře nezavřou, voličů chodí dost,“ informovala předsedkyně komise Marie Krepindlová, která odhadla účast na 30 procent. Ve Šťáhlavicích ale zaznamenali málo občanů s voličskými průkazy. „Protože je tady velká chatová oblast, domníval jsem se, že lidí s průkazy bude podstatně více,“ konstatoval člen komise Tomáš Hóneger.

ZAPOMNĚLI OBČANKY

Ve šťáhlavické volební místnosti v hostinci panovala příjemná atmosféra. „Jsme tu kromě dvou nových děvčat ve stálém složení a my, co jsme v důchodu, jsme v komisi rádi. Přijde sem plno známých, popovídáme si, dozvíme se nové věci. Tolik lidí, když jsem doma, nepotkám,“ pochvalovala si Krepindlová.

„Stala se nám tady vtipná historka. Společně volit přišly matka s dcerou. Matka ale zjistila, že doma zapomněla občanský průkaz, za což jí dcera vyčinila. Dcera odvolila a matka se vrátila domů pro občanku. Když se žena vrátila zpět s občankou a zašla za plentu, našla tam zapomenutý občanský průkaz své dcery,“ vyprávěl Hóneger s pobavením.

TĚŠILI SE NA VOŠOUCHY

V Blovicích mohli lidé odevzdat svůj hlas také na zámku. V tamní volební místnosti si pátek a sobotu vysloveně užívali s dobrým jídlem. „Jsme tu spolu rádi, vždycky si vytvoříme skvělé prostředí hlavně dobrým jídlem,“ sdělila Deníku předsedkyně volební komise Vlasta Javůrková. „Těšíme se na občerstvení, které si sami vyrábíme a pak ochutnáváme,“ řekla členka komise Olga Podušková, která pravidelně připravuje bramboráky. „Všichni mi je tady chválí, jsou vynikající, ochutnejte,“ nabídla Podušková. „Voličů příliš nechodí, a tak si tady povídáme,“ dodala.

VOLIT PŘIŠEL PES

„Při letošních volbách se nic mimořádného nestalo, ale před pár lety nám sem zaběhl pes až za plentu, asi chtěl volit,“ vzpomínala Podušková. Předsedkyně komise odhadla 25 procentní účast. „Přišli volit také lidé s voličskými průkazy, co jsou v Blovicích na dovolené,“ uzavřela Javůrková. Na blovickém zámku odvolila také studentka Jolana Páralová. „Myslím si, že každý je hlas dobrý. O politiku se zajímám a mám určitě odlišný názor než senioři,“ poznamenala studentka.