Více žen než dosud by mohlo zastupovat v Poslanecké sněmovně ČR Plzeňský kraj.

Postavily je totiž do čela svých kandidátek hned tři strany: ODS bývalou rektorku ZČU v Plzni a dnes děkanku Fakulty zdravotnických studií Ilonu Mauritzovou, Hnutí ANO ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou a Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) zastupitelku Plzeňského kraje Janu Levovou. V současné sněmovně má Plzeňský kraj z 11 zástupců jedinou poslankyni – Miloslavu Rutovou z ANO.

Fodermayerův pavilon v Plzni-Doudlevcích
Fodermayerův pavilon je k mání za 77,9 milionu korun

ODS vede nestraník

Mauritzová kandiduje za ODS jako nestraník, což je u občanských demokratů v našem kraji naprostá novinka. „Má velké zkušenosti s řízením univerzity a ztotožňuje se s programem ODS," řekl krajský šéf občanských demokratů Martin Baxa. Sám kandiduje na třetím místě, před ním je poslanec Vladislav Vilímec.

ANO chce ministryni

Hnutí ANO, které je považováno za favorita parlamentních voleb, posílá na čelní místa kandidátky samé současné poslance.

Jako jedničku chce ministryni Karlu Šlechtovou, která má s Plzní společného snad jen to, že tu studovala na univerzitě. Za ní následují poslanci Jan Volný, Pavel Šrámek a Miloslava Rutová. Tak to schválil krajský sněm ANO, jenže všichni ještě musejí projít schvalovacím procesem na ústředí ANO. „Vytvořili jsme vyvážený a velice erudovaný tým," poznamenal krajský šéf ANO Jan Volný. Mimochodem, na krajském sněmu dostal koncem dubna funkci předseda plzeňského ANO Roman Zarzycký. Byl zvolen krajským místopředsedou ANO, což byla dosud neobsazená pozice. Nominaci do parlamentu ale nemá. „Letos nekandiduji, chci se věnovat naší organizaci a již nyní hnutí v kraji dobře připravit pro komunální volby v roce 2018," uvedl Zarzycký.

Convoy of Liberty projel Plzní
FOTO: Letošní Slavnosti svobody přilákaly do Plzně přes 90 tisíc lidí

ČSSD hlasuje poštou

Sociální demokracie má kandidátku navrženou v čele s ministrem vnitra Milanem Chovancem a jako dvojku chce poslance Václava Votavu a Igora Jakubčíka. „V pátek jsme rozeslali kandidátku všem členům ČSSD doporučeným dopisem," potvrdil krajský tajemník ČSSD Jaromír Drozd. Potvrdil, že tím začíná tzv. korespondenční hlasování, kdy každý člen má čtyři preferenční hlasy a může tak kandidáty posouvat. Dopisem pak pošle kandidátku zpět, čas má do konce května.

Lídrem komunistů pro parlamentní volby je poslanec Jiří Valenta, za ním figuruje rovněž dlouholetý poslanec Karel Šidlo. Zelení v kraji posílají do čela kandidátky lékaře Jana Trnku, Piráti konstruktéra Lukáše Bartoně.

Lídři parlamentních voleb 20. - 21. října 2017ODS: Ilona Mauritzová, Vladislav Vilímec, Martin Baxa
ČSSD: Milan Chovanec, Václav Votava, Igor Jakubčík
Hnutí ANO: Karla Šlechtová, Jan Volný, Pavel Šrámek
KSČM: Jiří Valenta, Karel Šidlo
Strana Zelených: Jan Trnka
Piráti: Lukáš Bartoň, Bohumil Koča, Vendula Machová
TOP 09: kandidátku ještě nemají
KDU-ČSL a STAN: kandidátku ještě nemají