„Proč musíme kupovat další nemovitost, když máme vlastní?” ptala se opakovaně zastupitelka za KSČM Zdeňka Lišková, která upozornila i na to, že původní plány počítaly s náklady na rekonstrukci ve výši zhruba dvanácti milionů korun. „Teď už je v usnesení více než 53 milionů a to je neúnosné,” dodala Lišková. Za samotnou budovu zaplatí kraj městu Zbiroh necelých dvanáct milionů korun.

Nepomucká škola

Její spolustraník Karel Šidlo přesvědčoval zastupitele, že by byla vhodná například škola v Nepomuku, kterou už dnes muzeum provizorně využívá. Jenže tato budova, kterou kraj vlastní, je v havarijním stavu a pro potřeby muzea by se musela zcela přestavět. „Znamenalo by to všechno vystěhovat, nechat jen obvodové zdi a vybourat vnitřky. Jedna místnost by odhadem vyšla na milion korun a je jich tam šedesát,” vypočítává ředitel ZČM František Frýda. Jedním z požadavků muzea je vysoká nosnost stropů - kvůli regálům a jejich zatížení. „Proto nejde využít jakoukoli budovu,” upozorňuje Frýda.

Budova ve Zbiroze je bývalá polní nemocnice. V křídle, kde má vzniknout samotný depozitář, bývala ubytovna důstojníků. Podle Frýdy vyhovuje jak staticky, tak dispozičně. „I když není přímo v Plzni, je to pro naše účely ten nejlepší objekt, jaký jsme za posledních několik let viděli,” doplnil ředitel.

Restaurační dílny musí zatím počkat

Zastupitelé schválili koupi nemovitosti s podmínkou, že se depozitář zprovozní za čtvrtinu nákladů. „Třináct milionů korun je limitních,” upozornil hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Další investice kraj zváží podle finančních možností. Například sedm milionů korun má stát nová střecha a také výtah. Finančně mnohem náročnější pak bude úprava druhé budovy na restaurační dílny, ty totiž přijdou na třicet milionů korun. „Daly by se zde konzervovat a restaurovat objemné sbírky,” vysvětluje František Frýda s tím, že k provozu depozitáře však nejsou nezbytně nutné.

Západočeské muzeum řeší nedostatek prostoru už několik let, obzvláště problematické jsou pronajaté prostory v suterénu v Částkově ulici. „Je tam vlhko, a dokonce i zdraví škodlivé plísně,” tvrdí Frýda.

Koupí kasáren ve Zbiroze získá ZČM prostory na dalších více než patnáct let. V depozitu budou uloženy sbírky paleontologie, národopisu, nejnovějších dějin a především sbírky veškeré archeologie, vzniklé z nálezů na území Plzeňského kraje.