Aby pitná voda nedocházela a znečištěná se dostávala jen tam, kam má, rozdělí Plzeňský kraj příští rok obcím zhruba 70 milionů korun na budování kanalizací a vodovodů.

Podle radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radky Trylčové to bude jedna z největších položek v historii kraje. „Náš kraj je co se týče kanalizací mezi těmi horšími. Proto chceme tuto oblast posílit, aby si obce budovaly kanalizace, pokud na to stačí, a hledaly řešení. Stejně je to s pitnou vodou, máme za sebou několik suchých let, kdy v obcích lidem vysychaly studny. Mohli by mít druhý zdroj pitné vody,“ míní radní.

Letos hejtmanství na vodovody a kanalizace dalo 49 milionů korun, které během roku navýšilo na 60. Příští rok to bude zhruba o 10 milionů více.

Podle hejtmana Josefa Bernarda by ale bylo zapotřebí mnohem více peněz. „Podfinancovanost této infrastruktury se pohybuje v miliardách korun. Odhadovaná částka je 10 miliard korun, kdyby se zejména kanalizace měla všude udělat, jak má,“ nechal se slyšet.

Zmíněný dotační program kraj teprve vyhlásí. Už v lednu ale začne přijímat žádosti do jiného, pro který je připraveno 600 tisíc korun. Obce se v něm budou ucházet o dotace na takzvané variantní studie odkanalizování, které jim mají napoví, jak kanalizace řešit u nich. Žádosti bude možné podávat od 15. 1. do 2. 2.

Pro celou oblast životního počítá rozpočet Plzeňského kraje na rok 2018 s výdaji 101,06 milionu korun.