V rámci výstavby vodohospodářských sítí se bude totiž v noci na středu napojovat na stávající vodovodní řad na Sylván a Vinice přípojka do nově budovaného vodojemu. Zásobování studenou vodou nemá být ohrožené.

„Jedná se o komplikovanou operaci. Na ocelové potrubí o průměru 700 milimetrů se bude napojovat stejně silné litinové potrubí. To samozřejmě nelze dělat bez uzavření vody,“ uvedl vedoucí úseku pitné vody Vodárny Plzeň Jan Kretek.

Vodárna proto dnes večer naplní současný vodojem na Sylvánu a odříznutá sídliště bude napájet z něj. „Vodojem ale plně nepokryje potřebu domácností, proto jsme se dohodli s teplárnou, že po dobu prací omezíme dodávku vody do některých výměníkových stanic, kde se voda ohřívá,“ uvedl Kretek.

„Jedná se o 12 stanic, na které je napojeno přes 300 vchodů v panelových domech,“ uvádí zástupci teplárny. V domech nepoteče teplá voda od 22 hodin nejpozději do středeční půlnoci. Nový vodojem, který se buduje na Sylvánu, má posílit současné zásobárny vody na Severním Předměstí. Objem vodojemu je dvakrát 6000 krychlových metrů. Má být dokončen v létě příštího roku. „Napojit ho chceme už teď, abychom provedli zkoušku těsnosti potrubí i vodojemu,“ uvedl stavbyvedoucí Miroslav Záhoř.

Vodojem se staví v rámci doplnění vodohospodářské infrastruktury města. Ta zahrnuje několik staveb za dvě miliardy korun.

Kdo bude bez vody?

- výpadek teplé vody zasáhne 300 vchodů zhruba s 6000 byty a 20 tisíci obyvateli na Vinicích, části Lochotína, Košutky a Bolevce.

- odpojené výměníky: Kralovická, Kaznějovská, Sokolovská, Plaská, Strážnická, Brněnská, Tachovská, Žlutická, Rabštejnská, Manětínská