„Zájem je tak velký, že si lidé dokonce přes víkend půjčovali na sjíždění Berounky i nafukovací rafty, které jsou přitom určeny na divokou vodu, všechno ostatní už totiž bylo půjčeno,“ řekl Deníku majitel plzeňské půjčovny Pavel Sikyta.

Největší zájem je mezi vodáky o plastové kánoe pro dvě až tři osoby, které jsou podle provozovatelů nezničitelné. Ztratí se málokdy. Výjimkou ale nejsou ztráty nejrůznějšího vodáckého příslušenství. „Spíše než lodě lidé ztrácí vesty, pádla nebo barely. Často si nechtěně i něco vymění s vodáckým kolegou,“ říká Petr Slavík, který půjčuje kánoe v Plzni.

Pokud jste milovníky vody a budete chtít vyrazit na plavbu po některém z našich českých veletoků, sáhnete do peněženky pro několik tisícovek. Půjčovny lodí si účtují po dnech a cenové sazby určují podle typu lodě. Zmiňovaná plastová kánoe pro dvě osoby stojí od sto dvaceti korun na den, pro tři osoby od dvou set korun na den. K tomu je potřeba připočítat vratnou kauci v řádech několika tisíc korun, popřípadě také zálohu na rezervaci. Pokud nemáte vůbec žádné vodácké vybavení, můžete si vypůjčit také stany, spacáky, neopreny, plovací vesty, pádla a další nezbytné vybavení.

Obvyklá doba výpůjček jsou tři dny. „Nejčastěji si lodě lidé půjčují tradičně na víkend, ale teď o prázdninách klidně i na více dní, když vyjde počasí, a to teď vodákům přeje,“ dodává Slavík.

Půjčovné

Kánoe
pro 2 osoby od 120,-
pro 3 osoby od 200,-
Kajak od 150,-
Raft od 500,-
Stan od 100,-
Spacák od 25,-
Barel od 20,-
Vesta od 25,-
Neopren od 30,-
Pádlo od 15,-
(uvedené ceny jsou za den)

Martina Němcová