„Takové mají i páni doktoři," vysvětluje jedna z organizátorek mladším dětem.

O pár minut později už děti prohledávají svah u řeky. „Tohle  je asi od cukrové vaty," usmívá se chlapec v modrém tričku, když vhazuje jakýsi papír do pytle.

Na dřevěné loděnici visí nápis: Řeka Úhlava je zdrojem pitné vody pro Plzeň, není to smetiště. Aby se nápis stal pravdou, je právě důvod této akce.

Přeštický oddíl vodáků při TOM Úhlava o víkendu znovu zorganizoval uklízení nepořádku ze stejnojmenné řeky. Na řeku vyrazily tři vodácké skupiny, každá se čtyřmi loděmi, a sváželi nepořádek na  označená místa, odkud byl svážen do kontejneru.

Na trasu vyrazily i tři skupiny pěších i se skupinami v Dolní Lukavici, a Lužanech Skauti v Příchovicích už odpad sbírali v průběhu předchozího týdne.

„Minule jsme přitáhli i celé jízdní kolo a spoustu pneumatik," vypráví hlavní organizátorka Dagmar Švihlová a dodává: „Nechápu, že to tam někdo hodí."

Pro děti ale byly připraveny i pohybové soutěže. Porota oceňovala i jejich tematické obrázky. Za týden budou v přeštickém domě historie vyhlášeny i výsledky probíhající fotografické soutěže.V něm se právě koná i výstava o Úhlavě. „Hezky jsme se termínově potkali," říká k tomu Švihlová. Vodákům se na pořádání akce povedlo navíc získat i dva granty.

Město Přeštice uvažuje, že by na místě zvaném KČT, kde se nachází loděnice, zbudovalo  sportovně - turisticko – oddechové místo. „ Problém je ale v tom, že se nachází v aktivní zátopové zóně," říká jeden z radních Vladimír Frouz, který se na akci dopoledne také objevil. Město letos tento pozemek koupilo od jeho původního kanadského vlastníka.