Na bočním rameni Radbuzy poblíž Malostranské ulice vznikne slalomový kanál s divokou vodou. Takový sen mají už několik let plzeňští vodáci. Projekt, který by vyšel na zhruba 30 milionů korun, však stále nedostal zelenou od magistrátního odboru životního prostředí.

Zamítavé stanovisko totiž poukazuje na to, že území od soutoku Úhlavy a Radbuzy až po jez pod Škoda parkem je vyhlášeno regionálním biocentrem, takže se na něj vztahuje zvláštní ochrana přírody. „Jedná se o umělou stavbu, neodpovídá charakteru a typu toho, co by tam mělo být. Jsou k tomu znalecké posudky a další důkazní materiály,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Svobodová Kaiferová.

Posouzení, zda by slalomový kanál v Doudlevcích mohl být, si nechal zpracovat také iniciátor projektu a člen TJ Union Plzeň Jakub Helus. Závěry jsou zcela opačné. „Nebyla zjištěna přítomnost žádných chráněných živočichů. Projekt je navržený tak, aby byl naprosto přírodní; bude tomu odpovídat jeho vzhled i fungování. De facto se bude jednat o jezírka průtočná středem. Záměr máme odsouhlasený ústředím Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.“

Slavnosti svobody 2017 pokračují. Sobotní pietní akt u pomníku generála Pattona sledovaly stovky lidí.
Plzeň očekává na letošní Slavnosti svobody pět veteránů


Slalomový kanál by měl být 300 metrů dlouhý, rozdíl vodní hladiny je plánovaný na 2,5 metru. V sezoně by fungoval dvě až tři hodiny denně, o víkendech až pět hodin. Helus se domnívá, že takové místo v Plzni chybí. „Děti a mladí lidé kvůli tomu nemají dobré zázemí. Někteří jezdí trénovat do Prahy, což je samozřejmě finančně nákladné,“ podotkl Helus.

Doplnil, že každé velké město už podobnou dráhu má nebo ji připravuje. Jako technický ředitel firmy RenoEnergie, jež mimo jiné provozuje elektrárnu na Radbuze, má s podobnými projekty zkušenosti; realizoval a provozuje například slalomový kanál v Roudnici nad Labem. Proti závěru odboru životního prostředí z roku 2016 se chce odvolat.

Útvar koncepce a rozvoje města Plzně se teď začal rozhlížet po jiných místech. „Už v minulosti jsme se o to snažili, ale řešení jsme nenašli. Projekt Malostranská je prakticky poslední možností. Na všech ostatních jezech, vyjma tohoto místa a Kalikovského mlýna, jsou malé vodní elektrárny a jejich provozovatelům se příliš nelíbí pouštět vodu vodákům,“ namítl.

Ilustrační foto.
V koši skončí 2555 tun jídla. Školákům příliš nechutnají ryby ani zelenina

Daleko reálněji se v současnosti jeví zatím pouze vybudování Malostranských jezírek. Informaci potvrdil místostarosta druhého městského obvodu Jan Fluxa. Dokončena už je projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. Pokud všechno půjde dobře, stavět se začne příští rok. Náklady vyjdou asi na 10 milionů Kč.