Ti otrlejší sice už letos pár řek sjeli, ale pro mnoho vodáků začíná pravá sezona právě maratonem.

„Jsme už připraveni a chceme vyrazit s celou rodinou. Já, manžel a naše dvojčata,“ říká Plzeňanka Alena Máchová. „Pojedeme ale zvlášť, sami. Na takové ty davové scény moc nejsme, my radši pěkně v klidu,“ dodává s úsměvem.

To Radek Matějíček už letos na vodě několikrát byl. „První jízdu jsme měli před Velikonocemi. Vzali jsme raft a vyrazili jsme, někomu se to zdálo brzy, ale vloni jsme začínali ještě dřív,“ konstatuje Radek.

O nafukovací čluny všeho druhu mají nyní vodáci největší zájem i podle majitelů půjčoven. „Hlavně čluny, neoprenové soupravy a vesty, to všechno je teď v kurzu,“ jmenuje Pavel Sikyta z jedné plzeňské půjčovny. Podle něho čas klasických kanoistů a jim podobných teprve přijde. „Letos to zpozdila delší zima. Třeba vloni už někteří lidé jezdili od února,“ dodává.

Richard Hynek z půjčovny v severoplzeňských Kralovicích s ním souhlasí. „Zájem je zatím menší, ale například na léto už několik objednávek máme,“ konstatuje Hynek.

Sobotního maratonu se může zúčastnit prakticky každý – pořadatelé mají dvě zásadní podmínky. Loď nesmí být závodní a posádka musí trasu ujet bez cizí pomoci. „Závod startuje v sobotu mezi 7 a 9 hodinou v Plzni na Radbuze pod Prazdrojem. Cíl je v areálu Na Rybárně v Rakoluskách, trasa celkem měří 42 mokrých kilometrů,“ popsal za organizátory Jan Urbánek.

Na nejrychlejší posádku čeká v cíli putovní pohár.