O napouštění bazénů vodárenskými autocisternami je letos v Plzeňském kraji extrémní zájem. Nahrává tomu sucho a nedostatek vody ve studních. Dovoz vody je pro lidi pohodlný a poptávka po této službě neustále roste, přestože si za ni zákazníci zaplatí v řádech tisíců korun.

Dodavatelé vody se klientům snaží vycházet vstříc, chtějí zabránit napouštění bazénů vodou z kohoutku, čímž by se mohla ohrozit kvalita vody u odběratele a také v jeho okolí.

Například v plzeňské vodárně mají termíny obsazené až téměř do konce července. „První volný termín nabízíme až 30. července. Odběratelé si zaplatí vodné, dopravu a poplatek za manipulaci s cisternou. Stočné zákazníkům neúčtujeme,“ uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.

KOHOUTKOVÁ VODA ZHORŠÍ KVALITU

Zároveň upozornila na to, že vodárny lidem nedoporučují napouštět bazén přes hadici napojenou na vodovodní kohoutek. „Napouštění z vodovodu může znamenat výrazné riziko zhoršení kvality vody z veřejného vodovodu v okolí. Vlivem nárazových změn hydraulických poměrů v potrubí dochází k uvolnění usazenin a následnému zakalení vody nejen v místě odběru, ale někdy i v poměrně širokém okolí,“ vysvětlila mluvčí.

DOPLŇUJÍ STUDNY

Extrémní zájem o vodu projevují lidé také v ostatních okresech, často chtějí doplnit vodu do studny. „Zájem o dovoz vody vzrostl. Stojí za tím její nedostatek, lidem dopouštíme i studny,“ sdělil Petr Bubeníček z Vodakvy Stříbro.

Na Klatovsku dokonce na lidi apelují, aby si vodu nechali dovézt. „Prosíme zákazníky, aby si bazény nenapouštěli, ztížila by se tím distribuce. Snažíme se všem vyhovět a vodu pomáháme vozit také do jiných lokalit,“ řekl Jan Tureček ze společnosti Vodospol Klatovy.

Bazény chtějí lidé od vodárny napustit také v Rokycanech a okolí.

VE DNE V NOCI

„Denně napustíme zhruba pět bazénů, záleží ale na tom, do jaké vzdálenosti vodu vezeme. Zájem je obrovský, mohl bych jezdit ve dne v noci,“ sdělil řidič vodárny Revos Rokycany Daniel Tvrdý. „Máme osmikubíkovou cisternu a průměrný bazén máme napuštěný zhruba za dvacet pět minut, přičemž zákazník zaplatí něco kolem dvou tisíc korun,“ dodal Tvrdý.

Ani v Domažlicích nejsou v napouštění bazénů cisternou pozadu. „Letos je o tuto službu vyšší zájem než v loňském roce. Vodu rozvážíme nejen po Domažlicích, ale také mimo ně,“ uvedl Vlastimil Hejhal ze společnosti Chodské vodárny a kanalizace.