Osm a půl hodiny, tak dlouho trvalo přerušení provozu na železniční trati mezi Plzní a Chebem, které cestujícím zkomplikovalo jízdu ve čtvrtek odpoledne, večer i v noci. Kdo za problémy může? Zloději. Stejně jako už několikrát předtím měli zálusk na kabel zabezpečovacího zařízení trati.

Podle mluvčího plzeňské Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally se provoz na koridoru zastavil v 16:30 hodin. „Vše způsobili lidé, kteří chtěli mezi stanicemi Plzeň-Jižní Předměstí a Plzeň, Křimice ukrást kabel. Jakmile jej však přeřízli, zřejmě zjistili, že kabel je optický a nenajdou v něm žádný cenný kov, a tak zmizeli a poškozený vodič nechali u kolejí," říká Halla.

Stejně jako naposledy 25. a 26. června tak vmžiku přestalo fungovat zabezpečení železnice a veškeré vlaky musely zastavit. Na rozdíl od června, kdy SŽDC rozhodla, že dopravu mezi Plzní a Chebem budou řídit výpravčí přímo ve stanicích, se ve čtvrtek nic takového nekonalo. „Je doba dovolených, nejspíše bychom nesehnali tolik lidí, a protože závada měla být odstraněna do jedné hodiny ranní, rozhodlo se místo vlaků nasadit náhradní autobusovou dopravu," podotkl Halla s tím, že od jedné hodiny už vlaky skutečně jezdily.

Kabely na trati Plzeň-Cheb jsou už prý kvůli zásahům různých nenechavců 'záplatované' tak, že je brzy čeká nutná generální oprava.

Podle mluvčí krajských policistů Simony Čejkové se může zlodějům poškození kabelů pěkně vymstít. „Věcí se zabýváme coby trestným činem poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za který pachatelům hrozí až šest let odnětí svobody," řekla.