Navíc je pravděpodobné, že se vojenské území, které nyní spadá pod středočeské Jince, dostanou zpět obce, které o ně v 50. letech kvůli zřízení újezdu přišly.

„Ministr Vondra prohlásil, že takové rozdělení mu připadá vhodnější a logičtější,“ potvrdil Deníku starosta Mirošova Vlastimil Sýkora (nez.). Mirošov by se tak zvětšil přibližně o pětinu, ale například Strašice nebo Dobřív by svou rozlohu zvětšily trojnásobně. A větší území znamená pro obce i pro Plzeňský kraj vyšší příjmy z daní.

Vojáci by měli vojenské území opustit do roku 2015. „Chceme, aby paralelně s rušením újezdu rovnou probíhaly přípravy na vyhlášení příslušného stupně ochrany,“ řekl Tomáš Chalupa s tím, že nejvhodnější formou je CHKO. Podle Vondry je vyhlášení otázkou dvou až tří let. Starostové tento úmysl vítají, v cenné lokalitě totiž zabrání nekontrolovatelnému stavitelskému bo­omu.

„Odchodu armády bude také předcházet podrobný pyrotechnický průzkum celé oblasti,“ ujistil Alexandr Vondra s tím, že na jeho základě bude proveden povrchový sběr a zabezpečení tak, aby byl pohyb v újezdu bezpečný. Protože by ale důkladná sanace mohla ohrozit vzácnou flóru, uvažuje se i o tom, že by někde zůstal současný stav zachován a platil by tam zákaz vstupu.

(s využitím ČTK)