Vláda rozhodla o dalším rozvolnění. Od pondělí 26. dubna mohou žáci středních škol a studenti posledních ročníků vysokých škol opět docházet na praktickou výuku. Její obnovení se v Česku dotkne celkem 180 tisíc žáků.

Do dílen Střední průmyslové školy dopravní v Plzni-Křimicích se bude moci vrátit zhruba 150 žáků. „Učit se budou podle rozvrhu, pojedou klasicky na sudý a lichý týden. U obsazenosti učeben není žádné omezení – do dílen se tedy budou moci navrátit všichni žáci a nebudou se muset nijak střídat,“ popisuje Jaroslav Kašpar, zástupce ředitele Střední průmyslové školy dopravní pro pracoviště Křimice.

Výpadek praktické výuky, který kvůli situaci spojené s pandemií koronaviru nastal, bude podle něj při závěrečných zkouškách zohledněn. „Musí být, nic jiného nám nezbývá,“ říká dále Kašpar.

Praktická výuka středoškoláků a studentů posledních ročníků vysokých škol měla být obnovena již toto pondělí. Minulý týden ale vláda tento krok na doporučení epidemiologů odložila.

Od pondělí dojde ve školách také k obnovení praxí ve firmách.

Teplice - Plzeň.
Viktoriáni vezou z Teplic tři body za těsnou výhru

„Na Vyšší odborné škole mají studenti třetích ročníků souvislé odborné čtrnáctidenní praxe. Ty probíhaly doposud pouze distančně, od pondělí budou ale moci studenti opět do firem nastoupit,“ vysvětluje ředitelka Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni Naděžda Mauleová.

„Má to ale i druhou stranu mince – ještě v době, kdy byla praktická výuka povolená, nám některé firmy říkaly, že naše studenty na praxi stejně nepřijmou, protože jsou pro ně značným zdrojem rizika přenosu nákazy, a rozhodly se proto s nimi spolupracovat distančně,“ říká Mauleová.

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) očekává, že se praktické výuky zúčastní přibližně 1000 – 1500 studentů posledních ročníků.

„Půjde o studenty technických fakult, tedy strojní, elektrotechnické a aplikovaných věd. Vzhledem k tomu, že je od pondělí povolena také umělecká výuka, využije možnost pozvat studenty do svých ateliérů i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Praktické výuky se zúčastní i studenti dalších fakult, kde je součástí výuky práce v laboratořích. Může se například jednat o studijní programy Archeologie nebo Sociální a kulturní antropologie na Fakultě filozofické,“ informuje mluvčí ZČU Šárka Stará.