„Během třítýdenní výstavy jedna souprava ujede neskutečných 75 kilometrů," říká Jiří Baudis z plzeňského Klubu železničních modelářů. Ten opět po roce otevřel své království veřejnosti.

Na kolejišti s 550 metry kolejí a 200 výhybkami pracuje několik generací modelářů už od roku 1988. Na trati se současně může pohybovat až padesát vlaků, jejich plynulý provoz během výstavy zajišťuje šest lidí.

Ačkoliv je na stávajícím modelu pořád co vylepšovat, stále přibývají třeba nové stromy, uvažuje klub o dalším rozšíření. K modelům horažďovického nádraží, vápenky Velké Hydčice či sila v Blovicích by v budoucnu mohlo přibýt ještě nové město a depo. V plánu je i natažení trolejí, díky nimž by na trať mohly vyrazit i elektrické lokomotivy. Jiná modernizace však téměř pohádkový model nečeká. Kolejiště totiž znázorňuje takzvanou třetí epochu železnice, tedy období padesátých až osmdesátých  let minulého století. „V této době byla železnice více poetická než dnes," říká člen klubu Zdeněk Máša, podle nějž zůstane model i nadále zachován v tomto duchu. Moderní pendolino má vstup zakázán.

To ovšem neznamená, že by nebylo na co se dívat. Ba naopak. Parní, motorové i elektrické vlaky se potkávají na nádražích, projíždějí tunely i mosty. Živo je i ve stanici, kde jeřáb z vagonů vykládá a nakládá přepravní kontejnery. To vše se odehrává v malebné krajině, jež společně s dalšími titěrnými exponáty dlouhé hodiny vznikala pod rukama členů klubu.

Ten před 55 lety založili technici ze Škodovky, nyní sdružuje na 25 nadšenců. Těm nejmladším je mezi 12 až 15 lety. „Není to jen o tom přijít si zajezdit, ale kluci by měli něco vědět i o tom, jak se co dělá. Kromě modelařiny se věnujeme třeba i návěstním předpisům Českých drah," přibližuje aktivity klubu Baudis, jenž je jeho členem od roku 1971.

Výstava v budově bývalé mateřské školy v ulici Karla Steinera potrvá až do 2. prosince. Otevřeno je ve všední dny od 15:30 do 18:30 hodin, o víkendech od 09:30 do 18:30.  Společně s modelovými kolejišti v Brně a Žďáru nad Sázavou patří to plzeňské k největším nekomerčním v Česku.