Ani vítr a déšť neodradil od návštěvy největšího pivovaru v republice přes dvě desítky tisíc lidí. Oslavy 177. výročí prvního uvaření ležáku v Plzeňském Prazdroji, které se konaly uplynulou sobotu, připravily milovníkům piva bohatý program, tedy hudební vystoupení, prohlídky areálu pivovaru, jídlo a samozřejmě pivo. Letos poprvé mohli lidé na festivalu ochutnat také zlatavé moky z českých mipivovarů.

Hudební program zajistili organizátoři tradičně na dvou pódiích, na nádvoří pivovaru a na náměstí Republiky. „Je velká zima, takže jsme tu s manželem jen na skok, vrátíme se až večer na Marka Ztraceného,“ řekla Deníku Jana Vránová z Plzně a dodala, že ji letos nemile překvapil výběr kapel. „Mysleli jsme, že vystoupí více známých hudebníků, muzika by nás zahřála a určitě tady udržela celý den.“

BEDNÁŘI A VODÁRENSKÁ VĚŽ

Petr Šimek s rodinou na festival vyrazil kvůli prohlídkám pivovaru. „Všichni jsme pivaři a tak si vychutnáváme nejen plzeňské pivo. Naposledy jsme tu byli téměř před deseti lety, takže si i přes špatné počasí den užíváme. Nejvíce se těším na bednáře a na vodárenskou věž,“ sdělil Plzeňan.

I přes nepřívětivé počasí na akci dorazilo podle mluvčí pivovaru Jitky Němečkové pětadvacet tisíc lidí. „Hlavním tématem letošního Pilsner Festu byl plzeňský ležák jako jediný originál, který inspiroval pivovary v celém světě a dal vzniknout nové pivní kategorii Pils, dnes největší na světě,“ sdělila mluvčí.

Na oslavu založení první várky ležáku si přesně v 18:42 připil generální ředitel Prazdroje Grant Liversage, hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a biskup Tomáš Holub společně s tisícovkami návštěvníků. 177 litrový sud na přípitek narazil emeritní sládek Václav Berka.

„S velkou radostí si se všemi připíjím na oslavu 177 let od okamžiku, kdy bylo v plzeňském pivovaru uvařeno pivo Pilsner Urquell, které Plzeň i celou naši zemi proslavilo po celém světě,“ řekl Berka.