V baru se konala After party třetího obvodu po balonové show u borské přehrady.

Ze služebního záznamu strážníků, který má redakce k dispozici, vyplývá, že kvůli rušení nočního klidu a hlasité hudbě vyjížděli do Poděbradovy ulice dokonce pětkrát. Poté, co při třetím výjezdu legitimovali radního Palečka, měl jim mimo jiné zjevně opilý sdělit: „ Víte, kdo já jsem? Já jsem radní pro bezpečnost a velitel městské policie je o této akci srozuměn. Jděte si najít jinou hospodu do jiné ulice!“ Právě Paleček je přitom v Plzni známý svým razantním přístupem k porušování nočního klidu, a dokonce ve městě spustil sérii razií s názvem opatření Centrum, které má potírat rušení nočního klidu a nalévání alkoholu mladistvým.

Místostarosta Kopáček začal podle záznamu rovnou vyhrožovat stížnostmi na vyšších místech a začal si opisovat služební čísla strážníků. Na jednu ze strážnic se měl osopit s tím, že se osobně postará o její diskreditaci, neboť ´není jeho typem´. „Nejsem natolik ožralý, abych nevěděl, co povídám, a ujišťuji vás, že se rád postarám o to, abyste si zde už ani neškrtla,“ měl vyhrožovat ženě Kopáček. O části incidentu existuje dvacetiminutový služební videozáznam městské policie.

Politici: Je to cílená provokace

Radní města a zároveň i radní třetího městského obvodu Paleček nechce incident komentovat a tvrdí, že videozáznam jej z žádného porušení pravidel neusvědčuje. Přesto jej odmítá jako nadřízený městské policie zveřejnit. „Incident bude prošetřovat odbor bezpečnosti magistrátu a zprávu dostane i primátor,“ podotkl Paleček. Odbor bezpečnosti považuje za nezávislý, i když spadá právě do jeho rezortu. Striktně odmítá i svou údajnou opilost. „Alkohol mi nikdo neměřil, takže nevím, jak k tomuto závěru mohli strážníci dojít,“ podotkl Paleček.

Místostarosta Kopáček nepopírá, že se akce v klubu zúčastnil. Tvrdí ale, že nikomu nevyhrožoval. „Strážníci se při kontrole chovali provokativně. Svítili baterkou hostům do očí. Řekl jsem jim, že pokud zjistím, že jejich postup nebyl standardní, budu si stěžovat. Jeden ze strážníků mi přiznal, že původně byli voláni do jiného podniku, který je nedaleko,“ řekl Kopáček.

I proto má dojem, že šlo ze strany městské police o cílenou provokaci. „Pan Paleček měl totiž týden předtím schůzku s velitelem strážníků Hosmanem, kde mu vytýkal nějaké věci a snížil mu prémie,“ vysvětluje Kopáček. Šéf městské policie Luděk Hosman v pátek nebral telefony a mluvčí strážníků uvedla, že odletěl do zahraničí.

Strážníci se bojí o práci

Primátor Pavel Rödl (ODS) v pátek prohlásil, že incident nechá důsledně prošetřit. Podotkl, že magistrátní odbor bezpečnosti v tomto případě za nestranný nepovažuje a zasadí se o to, aby jeho zpráva byla následně ještě přezkoumána.

Městští strážníci se bojí o incidentu veřejně mluvit kvůli ztrátě místa. Ze záznamu, který v baru Utopie pořídili, ale vyplývá, že poprvé přijeli na místo v sobotu 28. června ve 22.40 hodin, podruhé šest minut po 23. hodině, potřetí 15 minut po půlnoci, počtvrté byli voláni k jiné nedaleké akci, a protože rušení klidu v baru Utopie odsud znovu slyšeli, vydali se i tam. Problém se opakoval i kolem půl druhé v neděli, takže na místo odjeli popáté.

Bar Utopie přiléhá k areálu Poděbradka, který na žádost třetího obvodu prodalo město v květnu bez veřejné soutěže současnému nájemci areálu, firmě Extra Multi Colore. Společnost přitom vznikla v roce 2007 jen několik dní před tím, než získala v pět tisíc metrů čtverečních velkém podnikatelském areálu od trojky nájemní smlouvu.

Předchozí nájemce, někdejší místostarosta Černic Jan Kotnauer (ČSSD), dostal od obvodu po komunálních volbách v roce 2006 z areálu výpověď.

Petra Petříková, Dana Veselá