Řada lidí nechává přes zimu svou chalupu či chatu prázdnou a zamíří do ní až s blížícím se jarem. V zimním období tak mohou zloději loupit poměrně nerušeně, najde se ale i hodně tuláků, kteří hledají místo, kam složit hlavu. Někteří se v chatách zdrží i několik týdnů.

„Stává se to často. Minulou zimu u nás přebýval někdo delší čas, vyjedl veškeré zásoby a ukradl drahé hodinky,“ říká jedna z chalupářek z malé vesnice Spankov na severu Plzeňska.

Kontroly chatových oblastí a zabezpečení rekreačních objektů provádí policisté na celém území Plzeňského kraje. Obecným doporučením policistů je nevytvářet podmínky pro zloděje.

„Často se stává, že se do jednoho objektu vloupá zloděj i vícekrát za rok. Jednoduchým a bezplatným bezpečnostním opatřením je, aby majitelé chat a chalup v okolí rekreačního objektu nenechávali různé druhy nářadí, žebříků, páčidel a jiných nástrojů, které by mohly pachateli usnadnit vloupání,“ upozornila plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Jak dále uvedla, v současnosti pachatelé z objektů odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit, tedy elektrické pily, vrtačky, sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče, přikrývky, alkoholické nápoje, jízdní kola i benzin v kanystrech. Vlastníci objektů však mnohdy ohlašují způsobené škody až v jarních měsících, kdy se po zimě vydají znovu chalupařit.

„V této souvislosti je důležitá prevence. Majitelům rekreačních objektů doporučujeme, aby se na svých chatách a chalupách čas od času zastavili i v zimních měsících,“ dodala Korandová.

Důležité je i sjednání správného pojištění nejen proti krádeži, ale i proti požáru.