Návštěva úřadu bývá pro mnoho lidí noční můrou. Od února by se situace mohla změnit. Plzeňský kraj bude zřejmě první v republice, jenž zprovozní portál, který by lidem umožnil elektronické vyřizování záležitostí s úřady, včetně podání dokumentů. Portál ponese název Virtuos a jeho úplné zprovoznění je naplánováno právě na únor roku 2008.

Od ledna 2007 by měl fungovat zkušební provoz. Do něj se zapojí kromě Krajského úřadu Plzeňského kraje úřady v Plzni, Klatovech, Nýrsku a Štěnovicích. „Víme, že se jedná vzhledem ke složitosti projektu o šibeniční termín, ale rádi bychom to stihli,“ uvedl Petr Oubrecht ze společnosti Hewlett–Packard, která vyhrála výběrové řízení na vytvoření portálu.

Náklady na projekt se budou pohybovat kolem 40 milionů korun, 85 procent pokryjí Strukturální fondy Evropské unie. „Aby mohla být podpora z Evropské unie, projekt musí běžet alespoň pět let,“ uvedl Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra a informatiky České republiky.

V první fázi by mělo být možné po internetu vyřídit 70 druhů podání. „Soustředili jsme se na ty nejfrekventovanější. Jsou jimi například žádosti o dávky sociální péče, žádosti o grant nebo poplatky za psy,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann. Pokud se projekt osvědčí, je možné, že se počet podání rozšíří.

„Lidé budou moci po zprovoznění vyřizovat věci, kvůli kterým by jinak museli obíhat úřady, klidně z domova pomocí počítače,“ vysvětlil Oubrecht s tím, že pro službu je zapotřebí mít zaregistrován elektronický podpis, popřípadě jiný způsob certifikace, který zajišťuje identifikaci.

V současné době lidí, kteří by podobné certifikace vlastnili v Plzeňském kraji příliš není. „Pořízení elektronického podpisu složité. Myslím, že počet lidí, kteří si jej zaregistrují, stoupne,“ řekl Oubrecht.

„Chceme docílit toho, aby veřejná správa byla co nejvíce přístupná lidem. Tento projekt by tomu měl napomoci,“ uvedl Zajíček.