Plzeň – Excelují na mistrovství světa, vydělávají miliony, tvoří základ týmů, které myslí na nejvyšší mety. Božského argentinského driblera Messiho obdivuje celý svět. Španěl Xavi rozděluje přihrávky neomylně jako naprogramovaný počítač a Holanďan Wesley Sneijder je duší rozjetých Oranjes. Spojuje je jedna věc – jsou produkty fotbalových akademií, bez kterých se špičkové kluby už prostě neobejdou. Plzeňská Viktoria se rozhodla pustit právě tímto směrem.

Dvě věže, které postaví fotbalový klub na své náklady v rozích fotbalového stadionu ve Štruncových sadech, mají totiž sloužit především fotbalové akademii, kterou chce Viktorie v Plzni vybudovat. „Bude jí sloužit zásadní část stavby," potvrdil majitel FC Viktorie Tomáš Paclík. Minimálně v jedné z věží plánuje Viktorie internát a zázemí pro malé fotbalisty, nad kterými chce mít kontrolu a podporovat je. „Budou mít možnost tady bydlet, celodenně se stravovat, rehabilitovat, studovat," vypočítává generální manažer FC Viktorie Plzeň Adolf Šádek. Tvrdí, že kvalitní zázemí a podmínky pro trénink jsou pro malé fotbalisty stěžejní a na západě běžné.

„Chtěli bychom tu mít nepřetržitě pro děti vychovatele, aby byly pod dozorem a dodržovaly řád, chceme si hlídat výjimečné talenty a dát jim šanci," vysvětluje Šádek.

„Nemůžete dosáhnout výsledku, jaký si představujete, když vám děti chodí na hamburgery a nevíte, kdy chodí spát," uvedl Šádek.

Fotbal, disciplína, jazyky – nutné

Říká, že už dnes se klub o své malé hráče stará, ale musí bydlet na internátě mimo stadion, kde je složitá kontrola jejich režimu. „Víme, že tam chodí, že tam bydlí, ale skoro nic víc. Chceme je vést třeba k výuce jazyků, což je dnes pro hráče nezbytná nutnost už proto, aby se mohli posouvat do zahraničí," dodal Šádek. Spousta dětí podle něj špatně snáší přechod od rodičů na internát. Právě proto, aby se malí fotbalisté na Viktorce dobře cítili, mají mít ve věži stadionu domácí prostředí a pocit, že se o ně klub postará.

Projekt fotbalových akademií vychází z iniciativy Fotbalové asociace ČR (FAČR), která pro něj stanovuje podmínky. „Patří k nim hlavně zajištění dostatečného počtu kvalitních tréninkových ploch, možnost regenerace v areálu, samostatné ubytovací zařízení s nepřetržitým dohledem vychovatelů, pravidelné kvalitní stravování, spojení tréninkového a vzdělávacího procesu a zajištění předepsaného množství mládežnických trenérů s profesionální licencí UEFA," uvedl mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Stavět věže začnou příští léto

FC Viktorie bude stavět dvě věže na městském stadionu ve své režii. Původně je mělo vybudovat město, manažeři Viktorie ale slíbili, že pokud klub postoupí v roce 2013 do základní skupiny Ligy mistrů, postaví věže sám na vlastní náklady. „Pokud vše dobře půjde včetně nejrůznějších povolení, chceme začít příští léto stavět," prohlásil Adolf Šádek.

Radní města pro sport Irena Rottová (ODS) aktivitu Viktorky ohledně vybudování fotbalové akademie vítá a říká, že podobný projekt plánuje také plzeňský hokejový klub HC Škoda Plzeň. „Jednáme o tom, hokejistům ale chybí u stadionu tělocvična," uvedla Rottová. Podle informací z HC Škoda musí být tělocvična k dispozici celoročně pro suchý trénink s minimálním rozměrem pro házenou (40x20 metrů), šatnou, sprchami a WC podle stejných parametrů jako pro zimní stadion.

Ztráta rodiny. Taková je továrna na hvězdy

Tahle čtyři písmena v sobě skrývají úspěch, slávu a miliony. Takzvaný TIPS model vymyšlený fotbalovým klubem Ajax Amsterdam totiž dal kopané hráče par excellence. Pod zkratkou se v češtině skrývá technika, myšlení, osobnost a rychlost.

Kritéria, která uplatňuje fotbalová akademie nizozemského týmu, řadí tuhle líheň talentů mezi ty nejúspěšnější na světě. V posledních letech jí ale konkuruje barcelonská líheň La Masia. Tu paradoxně před 35 lety zakládal odchovanec Ajaxu a excelentní fotbalista Johan Cruyff.

Není divu, že La Masia razí podobnou cestu jako Ajax. Motta z ideologie Barcelony stojící za její současnou produkcí fotbalových hvězd v čele s Lionelem Messim zní: nevychovávat fotbalistu, ale člověka, který hraje fotbal. Zlepšováním jednotlivých hráčů se zlepšuje celý tým. A u mládeže je důležitější, aby hráči udrželi styl hry, než aby vyhráli.

Trenéři v barcelonské továrně na hvězdy hráče neberou jako fotbalisty, ale jako své děti. Vštěpují jim, že je normální nebýt fotbalistou a že musejí být schopni věnovat se i jiným věcem. I proto je kladen důraz na školu.

Mladí hráči tam mají všechno, na co si vzpomenou. Obětí je ale dočasná ztráta domova a odloučení od rodiny. Když na to přijde, z tréninkového komplexu klidně měsíc nemusí vytáhnout paty. Mládež z celého světa tam většinou bydlí a chodí i do školy. La Masia spolkne přibližně pět milionů liber ročně. Nejvíc stojí ubytování. Katalánský velkoklub každý rok vybírá z tisícovky chlapců od 6 do 8 let dvě stovky nejtalentovanějších. Ti, co se neprosadí, míří do farmářských týmů. Talenty loví čtyři desítky skautů.

Barcelonskou akademií, která má čtyři pilíře: fotbal, škola, rodina a přátelství, prošly hvězdy jako Xavi, Cesc Fábregas, Gerard Piqué, Lionel Messi či Andrés Iniesta.