Stavbaři ho uvedli do chodu v úterý. „Ražba druhého tubusu začíná právě dnes, Viktorie se začíná zakusovat," potvrdil před dvěma dny mluvčí Metrostavu Martin Patřičný.

Ražba jižního tubusu trvala 120 metrů dlouhé Viktorii šestnáct měsíců. První centimetry země začala u Kyšic ukusovat v únoru 2015, v červnu letošního roku se po 4,1 kilometru dlouhé cestě vynořila na plzeňské straně vrchu Chlum. Nebyla to vůbec snadná práce – razicímu štítu a jeho posádce házela klacky pod nohy nejprve podzemní voda, která se do tunelu valila i rychlostí třiceti litrů za vteřinu, po ní velmi tvrdé spility pod Chlumem, které rychle obrušovaly nástroje jejích řezných hlav, jež bylo třeba vyměňovat častěji než se předpokládalo. Ražba proto postupně nabírala zpoždění – hotovo mělo být v březnu, pak v dubnu.

Jakmile se v červnu Viktorie za velkého zájmu ze skály vynořila a urazila posledních padesát metrů, začal ji Metrostav rozebírat a převážet zpět ke Kyšicím, kde čekala na tento týden.

Při ražbě druhého tunelu, která by mohla skončit do konce příštího roku, stavbaři zužitkují zkušenosti z uplynulých šestnácti měsíců. „Nečekáme, že to půjde rychleji než u toho prvního. Pod zemí nikdy nevíte, na co narazíte, i když po dokončení prvního tunelu už alespoň víme, co můžeme čekat," nechal se slyšet vedoucí ražby Štefan Ivor.

Tunel tvořený dvěma jednokolejnými tubusy vzniká v rámci modernizace trati Plzeň – Rokycany patřící do modernizace vnitrostátního III. tranzitního železničního koridoru. Trasu z Plzně do Rokycan má zkrátit o 6,1 kilometru.