Slovenský obránce svého potomka přihlásil do nově vzniklé soukromé základní školy při Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni-Bolevci. Čišovský junior je jedním z 35 dětí, které do dvou prvních tříd nastoupily. Hned první den během slavnostního zahájení školního roku svým rodičům i učitelům čerství školáci předvedli vystoupení v kšiltovkách, které secvičili na seznamovacím víkendu v Plasích. Ten se konal minulý víkend.

Za malé třídy rodiče i připlatí

Jiný způsob výuky než na většině základních škol, důraz na angličtinu či malý počet žáků ve třídě. To jsou jen některé z důvodů, proč se rodiče rozhodli zapsat své potomky do nové základní školy, která byla v pondělí otevřena při soukromém Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni.

„Teď jsou plné ročníky, tak jsme sháněli nějakou malotřídku. Tady jsme se dozvěděli, že je osmnáct dětí v ročníku, a to asi rozhodlo," říkají Ondřej a Markéta Caltovi ze Záluží, kteří v pondělí do školy doprovázeli malou Kristýnku. „Školné jsme taky kalkulovali, ale těch 1500 měsíčně nám nepřipadá jako částka, kterou bychom nezvládli," přibližují manželé. Jiné rodiče zase zaujal výukový program Začít spolu, během něhož mají děti větší volnost v tom, jaké aktivitě se budou zrovna věnovat.

„Máme ale i prvňáčky, jejichž sourozenci už studují na našem gymnáziu," říká ředitelka školy Šárka Chvalová, podle níž bylo doplnění osmiletého gymnázia o první stupeň základní školy logickým krokem. Gymnázium si tak zároveň vychovává své budoucí studenty. „Myslím si, že většina rodičů bude mít chuť, aby jejich děti pokračovaly i na gymnáziu. Díky individuálnímu přístupu mají děti větší prostor pro růst, vyrůstají z nich zajímavé osobnosti a pro ty je gymnázium jasná volba," říká ředitelka.

Stejně jako další soukromé školy klade i tato důraz na nižší počet dětí ve třídě, těch nyní na některých školách bývá i ke třiceti, či výuku angličtiny. Tu už od první třídy zajišťuje rodilý mluvčí.

To je případ i základní školy Easy Start, která vznikla v roce 2011 jako zařízení navazující na mateřskou školu. „Většina dětí ze školky následně pokračuje i ve škole," říká její ředitelka Hana Paušová s tím, že už po první třídě děti čtou anglické knížky. V pondělí do školy, která nyní čítá celkem 24 žáků, nastoupilo deset prvňáčků, kapacita třídy je stanovena na dvanáct.

Důraz na rodinnou atmosféru klade i Soukromá základní škola Elementária, která funguje od roku 1994. „Každý rok přijímáme jen třináct prvňáčků, aby byl zajištěn individuální přístup. Ve třídě se jim věnuje nejen paní učitelka, ale i vysokoškolsky vzdělaná asistentka," přibližuje ředitelka Eva Růžičková. Škola navíc nabízí i dopravu školním minibusem, který děti vysadí přímo před domem. V prvním až devátém ročníku zde studuje 126 dětí.

Historicky nejstarší soukromou základkou v Plzni je Základní škola Martina Luthera. Ta vznikla v roce 1992 a nyní zde studuje přes 200 žáků. „V tomto školním roce jsme otevřeli dvě třídy prvňáčků po čtrnácti dětech. Většina z nich přišla z přípravného ročníku, který škola nabízí," říká ředitel Robert Hendrich. I zde je kladen důraz na výuku cizích jazyků.

Soukromé ZŠ

Gymnázium Františka Křižíka a základní škola (Bolevec)
18 dětí v jedné třídě, roční školné 
18 000 Kč, včetně družiny

Soukromá základní škola 
Elementária (Bolevec)
13 dětí v 1. tř., roční školné 
10 300 Kč, družina 100 Kč/měsíc

Soukromá základní škola 
Easy Start (Slovany)
10 dětí v 1. třídě, roční školné 
30 000 Kč, včetně družiny

Základní škola Martina Luthera v Plzni (Skvrňany)
14 dětí v 1. tř., školné 26 000 Kč ročně, družina 1000 Kč/měsíc