Ještě na začátku letošního roku dominovali žebříčku pracovních povolení v Plzni jasně Vietnamci. Teď je situace naprosto odlišná. Počet dělníků této národnosti, které zaměstnávaly především firmy na Borských polích, tu v červnu klesl meziročně více než o dva tisíce na 470. Kromě Ukrajinců už se před ně dostali i Mongolové, jejichž počet v uplynulých měsících Vietnamci převyšovali o několik stovek.

Podle předsedy Česko– vietnamské společnosti Marcela Wintera to ale v žádném případě neznamená, že by se lidé, kteří pracovní povolení už nemají, vrátili do vlasti. „Řada českých personálních agentur jim teď zajišťuje po celé České republice živnostenské listy, díky nimž tu mohou legálně zůstat i přes to, že spousta z nich neumí česky,“ vysvětluje Winter. Vietnamci si teď ve větší míře otevírají obchody především s potravinami.

„Problém může nastat v tom, že někteří z nich vůbec nevědí, že u nás musí platit zdravotní a sociální pojištění. V případě úrazu či nemoci tak mohou vznikat velké dluhy vůči nemocnicím,“ říká Winter. V rámci projektu tzv. dobrovolných návratů opustilo Plzeň 65 Vietnamců. „Většina z Vietnamců, kteří v České republice přišli o práci, se vrátit nemůže, protože je doma zadlužená. Aby se do Čech dostali, museli dát na úplatky kolem patnácti tisíc dolarů. Pět set dolarů, které jim dobrovolný návrat zajistí, jejích potíže nevyřeší,“ dodává Winter.