Ohromné stádo jelenů siků čítající stovky kusů, které přebíhá přes silnici u obce Líšťany na severním Plzeňsku minulý týden natočil a zveřejnil uživatel sociální sítě Facebook. Video okamžitě zvedlo obrovskou vlnu zájmu. Na svých profilech jej sdílelo přes sedmadvacet tisíc lidí.

Pozitivní názory lidí, kteří neskrývali radost nad tím, že v přírodě na Plzeňsku je k vidění něco tak krásného, však střídá rozhořčení lesáků a zemědělců, jimž tak početné stádo devastuje majetek.

Podle starosty Líšťan Václava Humla jelen sika způsobuje obci obrovské škody hlavně na lesích. „Ničí nejen líšťanské lesy, ale samozřejmě také lesy státní a soukromé,“ řekl starosta s tím, že jelen sika je schopný překonat oplocenku, která chrání mladé stromy před okusem.

Myslivci v okolí uloví přes tisíc kusů jelenů ročně, ale ani to nestačí. „Myslivců je málo. U nás působí dva myslivecké spolky a většina myslivců je starších pětašedesáti let. Je tedy pochopitelné, že v zimě po říji zvěře nemají sílu sedět na posedu na číhané celou noc a mladí bohužel o myslivost nemají zájem,“ vysvětlil Huml.

Škody několikrát utrpěl také farmář Jaromír Boháček, který v okolí Líšťan vlastní lesy a polností. „Když mi tak početné stádo vběhne na pole, nejenže ho rozdupe, ale hlavně také okouše zasazené plodiny,“ uvedl Boháček.

Někteří z místních obyvatel si myslí, že majitelům polností přemnožený jelen nevadí a ještě na něm vydělají. Vysokou zvěř si prý na objednávku jezdí odlovit cizinci, hlavně Němci.

Spatřit u Líšťan velké stádo není neobvyklé. „Jel jsem tudy v noci. Musel jsem zastavit, protože stáli na silnici v příkopech, na poli, zkrátka byli všude,“ popsal Plzeňan Adam Kreuzberg.

Video s obrovským stádem neznamená zatím ani impulz pro Českou inspekci životního prostředí, aby se případem zabývala. „Pokud nám není známo, že zvěř poškozuje les či jinou složku životního prostředí, není její hromadění důvodem ke kontrole,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Jelen sika
je u nás nepůvodní druh dovezený z Japonska. Byl původně vysazen na severním Plzeňsku, odkud se rozšířil i jinam.