Vítr dosahující hodnot vichřice se přehnal včera a předevčírem Plzeňskem. Porážel stromy, strhával elektrická vedení, ale žádné větší škody ani zranění naštěstí nezpůsobil. Meteorologové lidi uklidňují, podobný nečas by se v dohledné době neměl opakovat. Velký vítr ani silné srážky prý nehrozí.

„Přímo v Plzni vítr foukal rychlostí 20,2 metrů za sekundu. Na severu a jihu regionu to bylo o malinko méně. Od rychlosti 20,1 metrů za sekundu už mluvíme o vichřici,“ upřesnil informace Pavel Kopeček z Hydrometeorologického ústavu v Plzni.

Nejhůře z regionu dopadl sever Plzeňska. Hasiči tady vyjížděli k několika spadlým stromům. „Mezi Zálužím a Horní Břízou zůstalo mezi popadanými stromy uvězněno vozidlo,“ popsal mluvčí západočeských hasičů František Vaško jeden ze zásahů. V Trnové nešel proud a voda vytopila jednu z hospod. „Pršelo obráceně než obvykle, takže zatéká i do budov, které to dříve nepostihlo. Nic vážného se ale nestalo,“ doplnil trnovský starosta Jiří Koza. Provozovatel pohostinství se k události vůbec nechtěl vyjadřovat.

V okolí Horní Břízy navíc nefungovala celá elektrorozvodna. „Za více než hodinový výpadek mohly stromy spadlé do drátů,“ podotkl mluvčí skupiny ČEZ pro Západní Čechy Martin Sobotka.

Podle lidí ze severoplzeňského okresu byla bouře jednou z nejsilnějších za poslední desítky let. „Takovou snad pamatuji naposledy v roce 1968. V pondělí nešla elektřina asi tři hodiny a voda se valila, kudy mohla. Právě teď jdu ze zahrádky, byl jsem ji zkontrolovat, jestli je v pořádku. Naštěstí jí bouřka neuškodila a ani od známých nevím, že by k nějakým škodám došlo,“ svěřil se Václav Novák z Kaznějova.

„Průtrž mračen byla doslova příšerná. Z oken nebylo vidět nic než bílo, kvůli dešti jsem nedohlédla skoro ani na protější domy a navíc nešel ten proud. Pokud ale vím, nikomu se nic nestalo ani tady u nás,“ popsala bouři Marcela Zavadilová z Horní Břízy.

V Plzni byly škody minimální

Hasiče zaměstnaly zejména padlé stromy. „Stromy likvidovali v Kopeckého sadech a v Křimicích. Pomocí autojeřábu odstranili padlý strom na Rokycanské třídě u Baumaxu,“ informoval mluvčí plzeňských hasičů František Vaško. Na elektrické vedení spadl strom v Černicích a včera odpoledne také v Božkově. Vítr uvolnil i tašky na střeše domu v Martinské ulici. „Protože hrozil jejich pád, bylo místo obehnáno páskou. Nájemníci by neměli vstupovat ani do vnitrobloku, dokud nebude střecha opravena,“ uvedl Vaško.