Dlouho očekávaná úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví na příští rok je odpondělí na světě. Jestli díky ní dostanou zdravotníci slíbené peníze navíc, stále není jasné. Třeba šéfka krajské nemocnice v Rokycanech Hana Perková, která se zúčastnilajednání Asociace českých a moravských nemocnic, to téměř vylučuje. Obě strany barikády si totiž vykládají zveřejněné parametry naprosto rozdílně. S optimistickým scénářem přišel ministr Leoš Heger (TOP 09). Úhradová vyhláška podle něho nemocnicím přidá v průměru až tři procenta. „Platy zdravotníků stoupnou o 6,25 procenta,“ nastínil.

Jenže podobné nadšení rozhodně nesdílí především malé nemocnice. „Neznám zatím všechny regulační mechanismy. Ale už z informací o pouze tříprocentním navýšení plateb je patrné, že slibované zvýšení mezd je nereálné. Zvlášť, když se musíme navíc vypořádat s daní z přidané hodnoty a inflací,“ argumentuje ředitelka Hana Perková.

Některým krajským nemocnicím nehrozí pouze potíže s financováním, ale rovnou zánik. Dřívější úvahy ministerstva o omezení zdravotní péče v nemocnicích ve Stodu a Rokycanech tvrdě kritizuje hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD). „Pokud Všeobecná zdravotní pojišťovna a ministerstvo zdravotnictví uvažují o zrušení dětského oddělení, porodnice a chirurgie v těchto nemocnicích, dojde pak k naprostému výpadku zdravotních služeb v celé oblasti,“ varuje hejtman.

Zároveň vyzývá, aby stejné výkony byly propláceny ve všech nemocnicích stejně. „Rozum zůstává stát nad tím, že za operaci slepého střeva dostane krajská nemocnice 15 tisíc korun a fakultní dvojnásobek,“ konstatuje Chovanec.

Zdravotní systém bude mít v příštím roce k dispozici 226 miliard korun. Vyhláška se může v pololetí přehodnotit.

Evžen Zavadil, Miroslava Tolarová