Nový zákon osvobodí zlodějíčky, kteří nikdy neukradli nic za víc než 5000 korun. Za splnění určitých podmínek budou i opakované drobné krádeže jen přestupkem. Tato změna se přitom vztahuje i na lidi, kteří byli odsouzeni již v minulosti. Dosud přitom platilo, že opakovaná, byť drobná krádež je vždy posuzována jako recidiva a zloději hrozí vězení.
Zatím se ale neví, kolik vězňů bude v Plzni propuštěno. Přesná čísla nezná káznice ani Vězeňská služba ČR. Jasno má být až koncem roku. „Musíme projít všechny jednotlivé spisy a prověřit, kteří vězni splňují podmínky propuštění. Nebude jich ale mnoho. V celé republice jich bude podle hrubého odhadu možná 150,“ informovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.
Právě drobní zlodějíčci zaměstnávají policisty, strážníky, přestupkové komise i soudce nejčastěji. Novela nahání strach hlavně obchodníkům. „Už teď si zloději umí moc dobře spočítat, za kolik si mohou nakrást, aby to byl jen přestupek, a ne trestný čin. Po Novém roce už vůbec nebudou mít strach, když jim nebude hrozit vězení ani za opakované krádeže,“ povzdychla si prodavačka v potravinách v centru Plzně.
Zkušenosti s nenapravitelnými chmatáky mají i soudci. „Uložil jsem nepodmíněný trest uživateli pervitinu, který kradl v obchodech. Ve vězení se ale přišlo na to, že trpí rakovinou plic. Byl tedy propuštěn, aby se léčil, ale on se dál dopouštěl trestné činnosti. Dostal tedy další nepodmíněný trest a vše se znovu opakovalo. Když byl na svobodě, nechal se odoperovat, ale teď je za další krádeže znovu ve vazbě,“ popsal jednu ze svých četných zkušeností místopředseda Okresního soudu Plzeň–město David Protiva.
Podle soudce Protivy zloději už teď velmi dobře vědí, jak se vyhnout vězení. „Ví, že nesmí ukrást nic za víc než pět tisíc korun. Ale i po Novém roce si budou muset dávat pozor. Pokud totiž ukradnou věc v hodnotě do pěti tisíc korun a v době, kdy poběží přestupkové řízení, budou krást znovu, bude to posuzováno jako pokračující trestný čin, za který hrozí vězení,“ vysvětlil Protiva.
Podle bývalého ministra spravedlnosti a iniciátora změn trestního zákona Jiřího Pospíšila novela posouvá český trestní zákon na úroveň norem západní Evropy. Tresty za drobné krádeže jsou mírnější, ale za krádeže věcí v hodnotě přesahující pět tisíc korun jsou naopak přísnější. Pospíšil má za to, že je vhodnější udělit drobným zlodějům blokovou pokutu, než je za každou cenu zavírat do vězení. „Pokuta má okamžitý efekt, kdežto za mřížemi se drobní zlodějíčci většinou naučí to, co ještě neumí,“ říká Pospíšil.
Změny v zákoně uvolní místo v přeplněných věznicích a navíc se ušetří. Každý den, kdy je vězeň za mřížemi, totiž stojí daňové poplatníky tisíc korun. Nehledě na další výdaje za soudní řízení.
Kromě zlodějů nahrává nový trestní zákon také pytlákům nebo řidičům, kteří usednou za volant, aniž by kdy vlastnili řidičský průkaz. I za tyto prohřešky se tresty zmírňují.