Věže budou 40 let patřit Viktorii. Klub se o ně po tuto dobu bude starat a udržovat je. Poté přejde majetek na vlastníka stadionu – tedy město. Stále přitom platí, že obě věže v rozích stadionu postaví a zaplatí klub. Plán ale ještě musí posvětit zastupitelé.

„Variantu čtyřiceti let navrhl klub, aby pro něj investice měla ekonomický efekt. Pro město byla schůdná lhůta nájmu alespoň na deset let kvůli uznání DPH," popsal oboustrannou dohodu ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký.

Ten nevyloučil, že budoucí nájemní vztah, který už schválili městští radní, mohou čekat ještě drobné změny. 30. ledna totiž budou návrh schvalovat zastupitelé.

Pokud i oni dohodu města s klubem posvětí, budou smlouvy o nájemním vztahu připraveny k podpisu během několika týdnů. „Záleží pak na Viktorii, kdy začne stavět," dodal Petr Rund, technický náměstek primátora.

Zápasy stavba neohrozí

Klub datum zahájení stavebních prací zatím nestanovil. „Čekáme na schválení pronájmu pozemků zastupitelstvem. Stavba ale určitě neohrozí konání domácích soutěžních zápasů, jejichž odehrání v Doosan Areně je prioritou," uklidnil fanoušky mluvčí klubu Pavel Pillár.

Je tedy nabíledni, že hlavní stavební práce proběhnou v letních měsících. Zatím se předpokládá, že dostavba věží bude finišovat v roce 2015.

Pro město by při současných finančních problémech byla dostavba rohových věží nákladnou záležitostí. Majitel klubu Tomáš Paclík proto vloni v lednu učinil závazek, že je postaví ze svého v případě postupu do základní skupiny Ligy mistrů. Tedy do soutěže, v níž lze vydělat stamiliony korun.

A světe, div se, viktoriáni se na podzim skutečně znovu probojovali mezi evropskou elitu. Účast v prestižní klubové soutěži Plzni vynesla 327 milionů korun a to ještě tato částka nemusí být konečná. Dostavba stadionu by měla z této sumy odkrojit asi 50 milionů korun.

Dvě věže nenabídnou pouze optické uzavření stadionu, klub plánuje, že díky nim rozšíří i potřebné zázemí.

Co všechno se do dvou věží přestěhuje z útrob hlavní tribuny a jestli v nich fandové najdou přehlídku historických úspěchů klubu, se chce klub bavit až po podpisu nájemních smluv s městem.

Před Viktorií nabízela plzeňské radnici dostavbu stadionu švýcarská společnost HRS Real Estate AG. Investor chtěl nahradit stávající hlavní tribunu zcela novou stavbou, čímž by se kapacita stadionu zvedla o dva a půl tisíce míst. Dostavět hodlal právě i dvě věže v rozích stadionu. Jednání ztroskotala na otázkách pronájmu stadionu. Investora totiž zajímal pronájem především hlavní tribuny, v jejímž přízemí měly být restaurace, relaxace či rehabilitace.

Do stadionu ve Štruncových sadech už město vložilo 300 milionů korun. Zaplatilo stavbu nových tribun, osvětlení či rozšíření prostoru pro VIP a novináře. Některé práce probíhaly vloni v létě.