Budova bývalé konírny v areálu plaského kláštera se původně měla dočkat rekonstrukce spolu s pivovarem a hospodářským dvorem, které dnes tvoří Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea.

Z projektu ji ale bylo třeba vyřadit, protože její stav byl nejlepší, a muzeum se jí tedy rozhodlo vracet lesk postupně. Už se podařilo opravit její střechu, souběžně s opravami Lipové ulice se provádí její sanační práce a v těchto dnech došlo také na věž sv. Floriána nad bývalými stájemi. Obrostlo ji lešení, po němž se pohybují pokrývači a tesaři. „Věž při požáru v roce 1866 přišla o původní břidlicovou krytinu, kterou nahradily levnější šindele. My teď břidlici vrátíme zpět,“ popisuje vedoucí Centra stavitelského dědictví Plasy Pavel Kodera.

K věži se váže i historická zajímavost. Kromě toho, že ji sv. Florián, patron hasičů, neuchránil před požárem, věž totiž vyhořela 27. srpna. A ve stejný den, ovšem v roce 1894, velký požár zachvátil rozsáhlý požár nedaleký konvent.

Věž sloužila jako zvonice a možná jednou opět bude. Muzeum si totiž nechalo u zvonaře Rudolfa Manouška vytvořit repliku zvonu z roku 1704 se symboly plaského opata Evžena Tyttla, který se objevil při přípravách loňské plzeňské výstavy Vznešenost & zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách.

Až se v Plasích 22. července objeví program Letního barokního festivalu, vysvětí zvon plzeňský biskup Tomáš Holub. „Poté ho vystavíme a je možné, že ho umístíme právě do věže sv. Floriána,“ dodal Pavel Kodera.