„Současná situace není taková, abychom mohli sponzorovat subjekt, jehož ani nejsme zřizovatelem,“ řekl starosta Stoda Jiří Vlk. Právě stodská integrovaná střední škola je na seznamu škol, kterým hrozí sloučení. Kraj totiž za to, že třídy nejsou plné, doplácí nemalou částku. V případě stodské střední školy jde podle informací Deníku o částku 1,8 milionu korun. A ty stodská radnice nemá.

Integrovaná střední škola by se proto měla spojit s domažlickým učilištěm. Ředitel ISŠ Stod Petr Dušek se obává, že to škole spíše uškodí. „Pro žáky i učitele je lepší, když je ve třídě studentů méně, jenže když je norma 28 hlav na třídu, nic s tím neudělám,“ míní Dušek. Přiznává, že je nyní v situaci, kdy se na něj zlobí i jeho kolegové. „Ptají se, co bude, jestli nepřijdou o práci, ale to já nevím. Také mi vyčítají, že jsem měl něco udělat, ale nikdo neví co,“ dodává Dušek. Sám starosta Vlk nevěří, že by se po sloučení školy ještě oddělily. „Ale chci, aby škola fungovala dál,“ podotkl.

Blovičtí zastupitelé samostatnost Gymnázia Blovice zachránili finanční injekcí ve výši 510 milionů korun, kterou v pondělí schválili, prý na úkor investic.

Do obecní kasy odmítl kvůli slučování sáhnout starosta Klatov Rudolf Salvetr, zde by se měly sloučit hned čtyři školy do dvou. „Nedovedu si to vůbec představit. I v těch Blovicích měl ztrátu zaplatit kraj coby zřizovatel,“ míní Salvetr. Většina ředitelů prý se sloučením nakonec souhlasila, velká nespokojenost je jen v Integrované střední škole Klatovy. Salvetr je však přesvědčen, že bude důležitá forma samotného sloučení. „Pokud se rozloží třeba do dvou let a vezme se v potaz i odchod některých pedagogů do důchodu, může opravdu dojít k úsporám. Chce to ale citlivý přístup,“ radí starosta.

Optimalizace středních škol by měla podle krajského náměstka pro školství Jiřího Stručka vést hlavně k úsporám, nabídka oborů by měla zůstat zachována. „Například ekonomický úsek bude moci provozovat činnost pro dvě školy,“ vysvětluje Struček.

Po dokončení optimalizace by v Plzeňském kraji mělo být celkem 45 středních škol, přitom ještě před prvním slučováním v roce 2003 jich bylo 123. „U některých škol se sice nyní zdá, že sloučení není třeba, ale tímhle krokem předejdeme problémům s nedostatkem žáků, které nastanou tak za tři roky,“ uzavírá Struček.

Školy, které by se měly sloučit

Střední odborné učiliště Planá + Základní škola v Plané
Střední průmyslová škola strojnická v Plzni + Střední škola profesora Švejcara v Plzni
Střední odborné učiliště v Domažlicích + Integrovaná střední škola Stod
Integrovaná střední škola Klatovy + Střední průmyslová škola Klatovy
Střední zdravotnická škola Klatovy + Vyšší odborná škola a Obchodní akademie Klatovy
Pozn. Poslední dvě školy kraj zatím nezveřejnil.