Inspektoři Krajské veterinární správy (KVS) vloni udělili pokuty za více než milion korun. Je to velký nárůst – v porovnání s předchozím rokem suma stoupla takřka trojnásobně. Skok způsobila legislativní změna, díky níž začali inspektoři nově vybírat i pokuty za porušení zákona o potravinách, měli do loňska na starost celníci. Provedli jedenáct mimořádných akcí, kdy se nejvíce závad vyplavalo na povrch při prověrkách kebabů. „Podle evropské legislativy nesměly být do kebabů přidávány jako přídatné látky glutamáty a polyfosforečnany. Ovšem některé kontrolované je přitom měly uvedené ve složení,“ řekl ředitel KVS Václav Poláček.

Inspektoři také udíleli vyšší pokuty v průměru za 6680 Kč. Hlavní těžiště jejich práce veterinárních inspektorů ale dále spočívalo v oblasti zdraví zvířat. Na kontě mají 204 plánovaných kontrol, 105 neplánovaných, provedených na něčí podnět, a 53 mimořádných kontrol.

Na nejzávažnější narazili veterináři na severním Plzeňsku. Odhalili neregistrovaný chov téměř 400 prasat, jehož součástí byla také nelegální porážka a bourárna masa. „Porážku a bourárnu jsme uzavřeli, chov funguje dál a jeho provozovatel se teď snaží z uzavřených zařízení udělat legální. Mezitím mu vyměřujeme pokutu,“ popsal ředitel.

Nejvážnější nákazou, která inspektory zaměstnala, byla ptačí chřipka, jež se objevila v severoplzeňských Bohách. Nákazu tam přinesly divoké kachny a bylo kvůli ní třeba zlikvidovat malochov slepic a několika hus. Africký mor prasat se v našem kraji neobjevil, ale KVS se jím stejně zabývá. Vyšetřuje všechny uhynulé a dopravními prostředky sražené divočáky a za oznámení nálezu a součinnost vyplácí nálezné – od 1. ledna 2018 zvýšené na 2000 Kč. Objevily se však jiné ne zrovna obvyklé choroby. „Prokázala se nákaza tularemií u uhynulého zajíce v okrese Klatovy, zjištěna byla rovněž atypická klusavka u ovcí na Domažlicku,“ uvedl ředitel s tím, že veterináři u zvířat provedli téměř 732 000 preventivních vyšetření na nákazy a drtivá většina byla negativní.

V neposlední řadě se vloni povedlo zarazit činnost množírnám psů. Desítky psů v nich chovali na Domažlicku či v jihoplzeňských Letinech. „Rovněž chov koní a koz v nevyhovujících podmínkách takzvaného 'útulku pro staré a týrané koně' u Vejprnic na severním Plzeňsku byl definitivně uzavřen a týraná zvířata nebyla chovateli vrácena,“ dodal Václav Poláček.