Přihlášky za Plzeňský a Jihočeský kraj přijímá Regionální pracoviště Ministerstva pro místní rozvoj v Českých Budějovicích. „Termín je do příštího pátku a zatím nám dorazila jen jediná. Není to ale nic neobvyklého, většinou to tak chodí, že se starostové přihlašují na poslední chvíli,“ řekla nám jeho pracovnice Jana Vančurová.

Loňské vítězství podle starostky Marie Čápové pomohlo Kasejovicím hlavně se zviditelnit. „Jiný významnější přínos bych asi nenašla. Ale těší mě, že spousta lidí, kteří o nás do té doby nevěděli, už alespoň tuší, kde Kasejovice jsou a co se nám povedlo,“ prozradila.

V letošním ročníku ani v žádných dalších se už ale Kasejovice neobjeví. „Letos ani příští rok by to nešlo, protože bych měla zasednout v porotě, a v následujících letech se neobjevíme proto, že jsme získali zpět statut města. Vyhrát bych ale přála všem obcím, které se zúčastňují, i těm, které nemohou. Hlavní vždycky je, aby se dělalo něco pro lidi. Obce se zviditelnit potřebují, upoutat na sebe pozornost,“ dodala Čápová.

Komise při hodnocení obcí posuzuje třeba společenský život, aktivity občanů, podnikání, občanskou vybavenost, péči o krajinu nebo veřejná prostranství.

Ocenění se vloni podařilo získat i Kozojedům – obec získala Modrou stuhu, cenu za péči o společenský život. Ani oni se ale letošní soutěže pravděpodobně nezúčastní. „Zastupitelstvo zasedá dnes a o účasti na soutěži tam budeme mluvit, ale pravděpodobně to vypadá, že vynecháme. Počkáme si, až budeme mít zase něco, o čem si budeme myslet, že by nám pomohlo. Letos bychom mohli v nějaké kategorii na podobné ocenění dosáhnout jen těžko,“ řekl starosta Kozojed Josef Lomička.