„Náklady na rekonstrukci objektu nebyly dobře odhadnuty,“ připustil technický náměstek primátora Jiří Uhlík (ODS). Architekt Jan Soukup odůvodnil zvednutí peněz enormním nárůstem cen stavebních prací v první polovině letošního roku.

„To je důvod k zvýšení asi z 90 procent. Zbylých deset se týká rozšíření rozsahu stavebních prací oproti studii rekonstrukce objektu,“ vysvětlil Soukup.

Stavaři se k jeho názoru přiklánějí. „Ceny materiálů skutečně rostou, nejsou například izolace, vnímáme problémy i s ocelí. Co jsme dřív nakupovali na českém trhu, musíme ted vozit dráž ze zahraničí,“ potvrdil majitel firmy Stavpran Miloš Nováček.

Šéf kontrolního výboru zastupitelstva Milan Chovanec (ČSSD) však odhadl zvýšení stavebních ceníků zhruba na 30 procent.„Neznám konkrétní podklady, ale tak vysoký nárůst cen je podle mě nemožný. Za 5,5 milionu korun lze pořídit velmi pěkný rodinný domek i se zařízením,“ uvedl Chovanec s tím, že očekává kvalitní zdůvodnění na zastupitelstvu 15. listopadu.

Právě zastupitelé budou mít totiž poslední slovo při odsouhlasení navýšené částky. Pokud ji neschválí, může se stát, že se zpozdí termín dokončení rekonstrukce náměstí stanovený na konec letošního roku.

„Práce na rekonstrukci záchodků můžeme zahájit až po schválení peněz,“ potvrdil vedoucí odboru investic magistrátu Evžen Kaucký. Celková rekonstrukce náměstí Republiky měla stát 150 milionů korun, primátor Plzně Pavel Rödl (ODS) už však připustil, že se pravděpodobně prodraží. Problémy byly s pokládkou italského kamene porfyr i s rozšířením archeologického výzkumu.

Opravy záchodků na náměstí Republiky se mají dotknout jak vnitřních instalací budovy, tak jejího venkovního vzezření. Změní se i nynější pergola.