„Hlásí se ve velkém počtu. Máme už seznam dalších, kteří mají o návštěvu zájem,“ řekl v pondělí Deníku hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

V pondělí plzeňský primátor Martin Baxa přijal hned dvě zahraniční delegace.

„Společně se zástupcem Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře dorazí i představitelé tchajwanských firem. Je tedy možné navázání nějaké obchodní spolupráce. U kanadské velvyslankyně Valerie Raymond se jedná čistě o společenskou návštěvu,“ uvedl Baxa.

Kanaďanka měla zájem také o setkání se zástupci Plzeňského kraje. To ale nevyšlo. Záleží jí na něm natolik, že se do západočeské metropole za čas vrátí.

„Velvyslanci mají zřejmě povinnost se představit zástupcům regionů, proto je tolik žádostí o setkání. Není to ani žádný záměr, že zrovna v tomto období k nám jezdí tolik velvyslanců,“ sděluje Chovanec.

Do Plzně zamířili také dva velvyslanci, kteří jsou ve funkci pouze od podzimu minulého roku. „Pro španělského i německého velvyslance to byly první cesty po větších českých městech,“ doplňuje Baxa. Zatímco Španěl Pacual Ignacio Navarr Rios s žádným konkrétním námětem na spolupráci nepřijel, Němec Detlef Lingemann dorazil také kvůli spolupráci na výuce německého jazyka. „Jedná se o projekt Šprechtíme, na němž se podílejí plzeňské základní školy,“ vysvětluje plzeňský primátor.

Se zcela jasným záměrem přijel do Plzně také turecký velvyslanec Cihad Erginay, který mimochodem dorazil ve stejný den jako jeho španělský kolega. Erginayovým cílem bylo posílit vzájemnou spolupráci s regionem, která se v posledních letech rozvíjí především v oblasti cestovního ruchu. Sešel se se zástupci kraje.

„Zároveň šlo také o snahu domluvit vzájemné obchodování. Na podobné schůzky proto zveme také představitele hospodářské komory. Tak tomu bylo například v případě delegace z Vietnamu, Číny či Indie,“ sděluje Chovanec.

V posledním případě už se prý dokonce domluvila konkrétní spolupráce mezi Indií a jednou z plzeňských společností.