Pokud jste ještě neodnesli balík s vánočním dárkem na poštu, nemáte už jistotu, že dorazí včas. Česká pošta totiž garantuje včasné dodání balíků podaných do 18. prosince.

„Předvánoční provoz začíná už na přelomu září a října a letošní počet balíků je o deset procent vyšší než loni,“ sdělil tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „V běžném dni během roku přijme pošta denně do přepravy 150 tisíc balíků. Měsíčně je to potom cca 3,7 milionu,“ dodává Vitík. V prosinci je průměrné denní podání kolem 300 tisíc balíků. Po celé republice v tom poště pomáhá na 5000 brigádníků. Jen na západě Čech jich přijala 793. Brigádníci dostanou také větší odměnu, až 170 Kč na hodinu. „Na západě Čech přijme pošta denně v běžném měsíci 384 tisíc balíků, teď před Vánoci zhruba 500 tisíc,“dodal mluvčí.

Zákazníci poštu nešetří. Kritizují doručovací dobu zásilek do vlastních rukou i dlouhé fronty. „Balík z Číny dorazí do Čech za pár dní, ale nechápu, proč potom leží mnoho dní na poště,“ sdělila Aneta Vágnerová z Plzně.

Pošta se snaží systém zlepšovat. Zákazníci si mohou vyzvednout balík přímo na poště nebo v depu, což znamená, že nemusí čekat na doručovatele a mohou si pro něj přijít, kdy se to hodí jim. Nově pošta nabízí i vyzvednutí bez občanského průkazu. Služba funguje pomocí SMS nebo e-mailového kódu. „Česká pošta i přes obrovské množství zásilek stíhá doručovat včas,“ přesvědčuje zákazníky mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Kristýna Žítková