Lešení na fasádě Velkého divadla v Plzni vede k sochám Drama a Opera. „Mají drobné praskliny, a tak je opravují restaurátoři, stejně jako některé úseky fasády, které byly poničené vandaly nebo povětrnostními vlivy,“ informuje Martina Drbušková, mluvčí Divadla K. Tyla (DJKT) v Plzni, které spravuje budovu Velkého divadla.

Další práce v hodnotě několika milionů korun probíhají uvnitř budovy. „Rekonstruujeme celý náš řídící sytém,“ informuje mluvčí. „Jde o kompletní výměnu řídících počítačů, snímačů, kabelů, motorů a hlavně ovládacích pultů jevištních tahů,“ vysvětluje Jan Baxa, vedoucí umělecko-technického provozu DJKT. „Tento systém je nutné měnit každých sedm až deset let,“ podotýká s tím, že ten, který sloužil ve Velkém divadle do konce června, přežil dokonce patnáct let. „To už bylo na hranici udržitelnosti,“ poznamenává a upozorňuje, že rekonstrukce řídícího systému je jednou z letošních stěžejních investic do technologií Velkého divadla a činí deset milionů korun.

A dalších šest milionů DJKT investuje ve Velkém divadle do rekonstrukce digitální infrastruktury scénického osvětlení. „Musíme doplnit několik kilometrů optických a jiných kabelů,“ vysvětluje Jan Baxa. Při nastudování nových inscenací se totiž používá daleko více inteligentních svítidel a videoprojekcí, než tomu bylo v minulých letech. Během prázdnin na rekonstrukcích a opravách ve Velkém divadle pracují čtyři desítky lidí.

Pracuje se i v Novém divadle, druhé scéně DJKT. „V době prázdnin tam provádíme pravidelné údržbové práce divadelních technologií,“ informuje mluvčí.

Kdy zase hrají

Velké divadlo:
4. 9. – opera Orfeo
Nové divadlo:
29. 8. – vernisáž výstavy
5. 9. – činohra Zácpa
Malá scéna: 1. 9. – muzikál Co takhle svatba, princi