Mezi vystavovateli jsou města, téměř všechny kraje ČR, muzea, ale také stánky ze Slovenska, Francie, Chorvatska, Německa a nově také z Indie. „Ti svou prezentaci zaměřili na čaje,” potvrdila vedoucí krajského odboru kultury Alena Svobodová.

Třetí největší veletrh tohoto druhu v republice se koná letos už posedmé, tentokrát však změnil místo - z Inwestu se přestěhoval na Slovany do Městské haly TJ Lokomotiva. „Je větší asi o čtvrtinu a výhodou je i parkování,” podotkl krajský radní pro kulturu Václav Koubík (ČSSD).

Novinkou oproti loňsku je větší zaměření na gastronomii. Kraj před časem vyhlásil pro střední školy soutěž Vaříme s regionální potravinou, její finálové praktické kolo se konalo ve čtvrtek.

Mezi třemi finalisty zvítězili díky větším zkušenostem studenti Hotelové školy Plzeň, jako hlavní chod připravili vepřovou panenku grilovanou ve slanině s pivní omáčkou, zelným muffinem a restovanými jablky.

Už ve čtvrtek na veletrh zamířily tisíce lidí, kraj coby organizátor očekává, že letos celkový počet překoná loňský rok. Tehdy na ITEP do Inwestu přišlo více než deset tisíc lidí. Na veletrh každoročně míří i starostové obcí z Plzeňského kraje a také podnikatelé.

„Na jednom místě si můžeme ověřit, jaká je konkurence. Já tu vždy vyřídím spoustu věcí na jednom místě,” řekl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. „Jsme tu poprvé a jsme velmi spokojeni, a to co se týká návštěvnosti, tak zájmu o nás,” uvedl Peter Justin ze slovenské společnosti Kúpele Dudince.

Výběr z programu

Dnes (otevřeno 10-18 hodin)
12:30 - seminář o využití Plzeňské karty v cestovním ruchu
15:30 - Předání cen krajské soutěže Prázdninová štafeta
16.30 Kterak krajský znak o symboly přišel – rodinná soutěž

Zítra (otevřeno 10-17 hodin)
10-13 h. - Slovenský den
13-17 h. - Bavorské odpoledne