A navíc už to není žádný puberťák, velbloudi se totiž dožívají třiceti až čtyřiceti let. Josefína je však přesto v něčem zvláštní. Je to totiž první velbloud dvouhrbý v historii, který se narodil v Plzni.

„Velbloudy chovala plzeňská zoo od poloviny padesátých let,“ připomíná mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. Tato zvířata žila už v původních prostorách zahrady v Doudlevcích, jejich rozmnožování se ale nedařilo.

Poprvé to klaplo až v roce 1997, kdy se sešel samec Haštal a dvě samice Gappa a Goldie. Josefína se okamžitě stala miláčkem zoo i veřejnosti a v prvních letech života se často účastnila různých průvodů a představení ve městě – už jen proto, že právě velblouda má Plzeň ve svém znaku. Svezly se na ní i některé známé osobnosti. „Byl mezi nimi například hokejista Martin Straka, hudebník Vlasta Redl nebo tehdejší primátor Jiří Šneberger,“ vzpomíná Vobruba.

Kde vzala Josefína své neobvyklé jméno? Přesně se neví, ale vzhledem k tomu že se její mladší sourozenec jmenuje Pepíno a tehdejší ošetřovatel velbloudů Josef, je vysvětlení nasnadě. Další sourozenci se stejným otcem pak dostali jména Jiřina, Pašák, Azíz, Gobi, Bety a Košutka. Ti však všichni zhruba ve dvou letech plzeňskou zoo opustili.

Přestože se v Plzni celkem narodilo ještě dalších patnáct mláďat, žádné z nich nemělo takový úspěch jako Josefína. A to i přes to, že se první odchovanec později už ze zahrady ven ani nedostal. „Začala se bát davu lidí, hluku aut a převozů,“ vysvětluje důvody mluvčí. Josefína tak zůstává v zoo a sama před lety odchovala mládě. Na lidi ale nezanevřela a dnes vozí na svém hřbetě děti po zahradě.

V plzeňské zoo dnes žije Josefína, Goldie a Mulisák, který před lety z chovných důvodů nahradil Haštala. Poslední mládě se podařilo odchovat loni, kdy se Goldie 22. března narodil sameček. Od svých kmotrů z kapely Horkýže Slíže dostal tehdy jméno Brčo Majáles.