Tropické teploty trápí i řadu zvířat. Přehřátí hrozí v těchto dnech třeba psům, kteří se oproti lidem neochlazují povrchem těla, ale prostřednictvím jazyka. „Vysoké teploty jsou rizikem hlavně pro starší a nemocné psy. Nejčastějším problémem je, že majitel nechá psa zavřeného v autě bez přísunu čerstvého vzduchu,“ říká plzeňský veterinář Martin Kořínek.

Podle Kořínka se v létě snadněji přehřívají psi s krátkými čenichy. Těm se v horku obtížněji dýchá. Jestliže mají totiž pejsci čenich kratší, nadechovaný vzduch se cestou do plic nestihne dostatečně ochladit. „V parných dnech je dobré psa průběžně ochlazovat vodou. V létě mají s nadechnutím problémy hlavně plemena psů s kratším čenichem a širokou lebkou, protože nemají dostatečně vyvinutou nosní dutinu. Proto mohou snášet horka hůře, nežli psi s dlouhým čenichem. Jedná se například o francouzské buldočky, mopsy nebo boxery,“ vysvětluje Kořínek.

Podle chovatelky Hany Kolářové z Plzně je dobré v létě odjet z města někam na venkov, kde má pes možnost běhat po trávě a netrápí ho horké chodníky. „Tropické dny se snažím se psy trávit u vody na venkově. Tam mají k dispozici zahradu se vzrostlými stromy a jejich tlapky nejsou v takovém nebezpečí, jako když chodí ve městě po rozpáleném asfaltu. Na vycházky chodíme jen ráno nebo večer,“ uvádí.

LEMUŘÍ OPALOVAČKA

Vodu vyhledává i mnoho zvířat v plzeňské zoologické zahradě. „Naložení do vody miluje třeba hrošík liberijský, rád se také koupe i nosorožec indický. Určitou zajímavostí je, jak snášejí parné dny tučňáci. V plzeňské zoo se totiž nacházejí tučňáci ze subtropických oblastí, ne tučňáci polární. Pocházejí například z Chile a Peru. Tím pádem nemusí mít s horkem takový problém,“ popsal mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Jsou ale i zvířata, kterým teplo vůbec nevadí. „Na některých vidíte, že si horko docela užívají. Patří mezi ně například želvy, klokani nebo lemuři. Takový lemur kata se třeba hrozně rád opaluje,“ dodává Martin Vobruba.