Svá křesla neobhájili Josef Trneček z Gymnázia Plzeň na Mikulášském náměstí, Jaromír Kašpar z Gymnázia Luďka Pika a Margit Turníková z Masarykova gymnázia. Ti končí k poslednímu červenci.

„Ze všech 60 konkurzů, které zatím proběhly, došlo ke změně ředitele v patnácti školách a školských zařízeních," řekl včera krajský náměstek pro školství Jiří Struček. Pouze ve čtyřech případech neuspěl současný šéf školy. „V ostatních případech se stávající ředitel už do výběrového řízení nepřihlásil," dodal Struček.

Učitel ředitelem

Jedním z těch, kteří svou pozici neobhájili, je Jaromír Kašpar z doubraveckého Gymnázia Luďka Pika, šéfovat této škole chtělo hned devět uchazečů. Kašpara nakonec nahradí Aleš Janoušek, který na tomto bilingvním gymnáziu několik let učí a vede také španělskou sekci předmětů. „Z možností, které byly, se mi tahle zdá dobrá," přiznal Kašpar, který už předem avizoval, že i v případě úspěchu by kvůli svému věku ve funkci nezůstával plných šest let. „Přesto bych ještě několik let rád učil alespoň na částečný úvazek. Ale záleží, jak se dohodnu s novým vedením," doplňuje ředitel.

Plzeňský kraj vyhlásil plošné konkurzy na všechny ředitele škol a školských zařízení, kteří jsou ve funkci déle než šest let, kvůli novele školského zákona. Ta nově říká, že ředitelé škol už nebudou jmenováni na dobu neurčitou, ale jen na šest let. Zatímco podle hejtmanství musí ředitelé, kteří šéfují déle, absolvovat konkurzy, ostatní zřizovatelé tvrdí opak a smlouvu ředitelům zkrátka změní na dobu určitou.

Vedení zvenčí

Masarykovo gymnázium v Plzni povede od srpna Olga Matějková, která tak vystřídá téměř po dvaceti letech Margit Turníkovou. „Matějková dlouhodobě působí na Obchodní akademii v Plzni. Má ekonomické vzdělání a manažerské zkušenosti," říká náměstek Struček.

Zvenčí přijde vedení i na Gymnázium na Mikulášském náměstí, školu povede Petr Mazanec, což je absolvent matematicko-fyzikální fakulty. „Má dlouholeté zkušenosti s prací s nadanými žáky v matematice a fyzice, a byl dokonce za dlouholetou práci s talentovanou mládeží oceněn," doplňuje Struček.

Poslední čtyři ředitele zařízení, mezi nimiž je například Střední průmyslová škola stavební v Plzni nebo Středisko volného času Pallova, chce vedení kraje jmenovat 25. června.