Někdejšího nejvyššího krajského policejního bosse Miloslava Mašteru jmenovalo do funkce ředitele stoprocentně městské společnosti její představenstvo na základě nominace ČSSD.

„Nešlo o žádnou politiku, ale o hledání schopného manažera. Vědeckotechnický park patří do mé gesce a první vhodný kandidát, který mě napadl, byl právě Miloslav Maštera,“ prohlásil ekonomický náměstek primátora a šéf městské ČSSD Martin Zrzavecký. Občanští demokraté k tomu nemají výhrady. „Není třeba, aby té společnosti šéfovala nějaká vědecká kapacita,“ uvedl předseda ODS v Plzni Jiří Šneberger s tím, že jde vlastně o správcovskou společnost, která specializovaná pracoviště a laboratoře vědcům pronajímá. „Pokud by to nenavrhla ČSSD, klidně bychom to mohli udělat my,“ podotkl Šneberger. Odmítl, že by šlo v tomto případě o politické přerozdělování významných postů v městských společnostech po komunálních volbách. „To teprve budeme řešit,“ uzavřel.

Sám Maštera prohlásil, že udělá všechno pro to, aby podnik pod jeho vedením prosperoval. „Stál jsem po odchodu do civilu o další práci,“ potvrdil.

Miloslav Maštera

JUDr. Miloslav Maštera byl policistou od roku 1971.
Nejprve pracoval na oddělení v Rokycanech, poté jako kriminalista v Plzni.
V 90. letech se stal zástupcem ředitele Správy západočeského kraje, před třemi lety převzal její vedení. V roce 2009 mu prezident Václav Klaus udělil hodnost generála.
Vloni odešel do civilu. Začal pracovat v bezpečnostních komisích města i kraje.

Jako o možném šéfovi Vědeckotechnického parku se dříve mluvilo o bývalém plzeňském primátorovi Pavlu Rödlovi (Občané.cz), který se netajil tím, že by ho tato pozice zajímala. Jenže před volbami se Rödl rozešel s ODS ve zlém a začal stranu veřejně kritizovat. „Tím skončil zájem o to, abych mohl tu funkci vykonávat,“ přiznal Rödl. Dodal, že Miloslav Maštera je podle něj na místo vhodným kandidátem. Šneberger i Zrzavecký mluví o Rödlovi jako o kandidátovi, o kterém se nikdy oficiálně nejednalo. „Slyšel jsem to, ale nevím, že by se to skutečně projednávalo,“ uvedl Šneberger.

Opozice má k výběru šéfa Vědeckotechnického parku určité výhrady. „V žádném případě nechceme hodnotit osobu pana Maštery, ale z obecného hlediska bychom očekávali, že na tak důležitou pozici vedení města vypíše výběrové řízení,“ prohlásil šéf kontrolního výboru zastupitelstva Ondřej Ženíšek (TOP 09). Ředitel by podle něj měl být zvolen až na základě tendru. „Přece jenom se jedná o významnou městskou společnost, která má za úkol zvolit dlouhodobou strategii rozvoje vědeckých a podnikatelských příležitostí a kapacit v Plzni,“ dodal Ženíšek.